Den hanby 21. srpna 1969 ukončil životy 7 lidí a také naději na svobodu

Účastníci demonstrace odnášejí tělo Danuše Muzikářové - 21. srpen 1969

Událostem z roku 1969 není věnováno tolik mediálního prostoru, kolik si zaslouží. Srpen 1969 stojí ve stínu událostí, které se staly o rok dříve, přesto je také výrazným mementem naší historie a výrazně zasáhl společnost. Tragedie tohoto roku je o to větší, že se udála v režii vlastních bezpečnostních složek.

Obětí potlačených demonstrací v srpnu 1969 v Československu bylo sedm, a ne pět, zjistili historici. Zranění utrpělo 50 lidí, ačkoliv se doposud uvádělo, že jich bylo 31. Při dnešním křtu nové knihy, která se věnuje právě událostem před 50 lety, to oznámili historici v čele s Danielem Povolným. V den ročního výročí okupace země vojsky Varšavské smlouvy, který v knize nazývá Dnem hanby, se českoslovenští občané postavili komunistickému režimu. Demonstrace byly ale zastaveny příslušníky československé armády a bezpečnostních složek režimu.

Protože události z roku 1969 nejsou tolik veřejnosti známé, jako ty z roku 1968, rozhodli se historikové sepsat novou publikaci. “Kniha se věnuje přípravě režimu na zásah proti těm, kteří si v srpnu 1969 chtěli připomenout výročí okupace a zápalné oběti z jara 1969,” řekl Povolný. V jednotlivých kapitolách jsou popisovány události a zásahy bezpečnostních složek v Praze, Brně, Ostravě, Liberci a dalších městech, kde vypukly nepokoje.

Podle dalšího z autorů, Milana Bárty, je kniha Den hanby výjimečná právě tím, že situace rozebírá do detailu a nevěnuje se pouze demonstracím. “V knize se věnujeme například rozboru letáků, rozboru konkrétních bezpečnostních opatření, přípravě režimu na demonstrace a následnému postih režimu. Na to, jak byli postiženi lidé, kteří se v srpnu odhodlali vystoupit proti politické scéně, jakým způsobem si svůj vzdor museli odpykat,” řekl Bárta při křtu knihy.

Do lidí střílely vlastní bezpečnostní složky

Autoři považují 21. srpen 1969 za poslední pokus na dlouhou dobu o získání svobody, který po začátku normalizace mladá generace zkusila. Demonstrace a vzpoury mladých Čechoslováků ale nebyly zastaveny okupujícím vojskem jako v předchozím roce. Vzdor občanů ukončila vlastní armáda totalitního režimu a Veřejná bezpečnost. Proto autoři 21. srpen 1969 označují jako Den hanby.

Jenou z obětí 21. srpna 1969 se stala v Brně i Danuše Muzikářová. Proti demonstrantům na brněnském náměstí Svobody byli nasazeni příslušníci Sboru národní bezpečnosti, vojska ČSLA a Lidových milicí. Kolem 17 hodiny se ozvala střelba ze zbraní a lidé v panice opouštěli náměstí bočními ulicemi. Při útěku po ulici Rašínově směrem k Moravskému náměstí byla před budovou dnešního Nejvyššího správního soudu zezadu zastřelena osmnáctiletá Danuše Muzikářová. Okolnosti její smrti nikdy nebyly řádně vyšetřeny.

Přečtěte si  Historické stopy v Kateřinské jeskyni: Od pravěkých kreseb až po podpisy z 19. století

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: Muzeum města Brna

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*