Dvě ženy ze Strážnice ztratily kvůli koronavirové pandemii práci. Neusedly ale na dlouhé týdny před televizi a nekrátily si dlouhou chvíli sledováním nekonečných seriálů. Začaly šít roušky. To by nebylo zase nic až tak mimořádného, protože roušky v jednom okamžiku šila snad celá Česká republika. Jejich iniciativa, na jejímž počátku bylo šití roušek, má nakonec mimořádný přesah. Přehoupla se totiž ve sbírku pro onkologicky nemocné děti. V krátkém čase se jim zcela spontánně podařilo vybrat devatenáct tisíc korun, za které nakoupily hromadu dárků pro nemocné děti. V úterním odpoledni je předaly vrchní sestře Kliniky dětské onkologie při Fakultní nemocnici Brno Martině Petlachové.
Šití roušek odstartovalo sbírku
K inciativě Ivy Pištěkové a Dagmar Mokrošové se přidala jejich kamarádka Martina Prachařová. „Pracuji ve strážnickém domově pro seniory, a když nám zpočátku chyběly roušky, oslovila jsem kamarádky a ony rády vypomohly. Při mé návštěvě jejich improvizované šicí dílny, která vznikla v Ivině kuchyni, jsem zaregistrovala, že jim lidé přináší jako vyjádření díků různé dárky a někteří dávali i finanční dary. Ty ale nechtěly přijímat, protože dostávaly látky zdarma. Slovo dalo slovo a my jsme se rozhodly, že z darů bude sbírka, jejíž výtěžek podpoří onkologicky nemocné děti,“ zavzpomínala na dobu před pár týdny Martina Prachařová.
K pomoci je motivoval nemocný syn kamarádky
„A proč právě na ně? To je jednoduché. Jsme v úzkém kontaktu s další kamarádkou, jejíž syn už několik let bojuje s touto zákeřnou nemocí. Když zhruba před dvěma roky ztratili nárok na sanitku, nabídly jsme jí tehdy pomoc, že ji se synem budeme do nemocnice vozit,“ prozradila důvod spontánní aktivity Dagmar Mokrošová.
Vedení města okamžitě zareagovalo přímou pomocí
Iniciativu aktivních žen významně podpořilo vedení města Strážnice. „Díky paní starostce Renatě Smutné a celému vedení jsme od města dostávaly látky a měsíc jsme měly navíc zdarma obědy, takže jsme mohly jenom šít,“ upozornila Iva Pištěková. Prostřednictvím facebooku a hlavně šeptandou se Strážničané dozvěděli, že ženy vybírají peníze na nemocné děti. „Bylo to až dojemné. Šla jsem třeba do obchodu nakupovat, potkala tam známou a ta mně strčila do rukou čtyři stovky s tím, že chce také přispět,“ řekla s dojetím v hlase Martina Prachařová. Největší obnos se nakonec podařilo vybrat od pracovnic Domova pro seniory Strážnice. Spoustu dobrot dětem ale věnovaly i prodavačky z Kauflandu Veselí nad Moravou.
Iniciativu žen podpořili i strážničtí podnikatelé
„Najednou jsme měly tolik peněz, s nimiž jsme na počátku vůbec nepočítaly. Původně jsme uvažovaly, že za finanční dary nakoupíme nějaké sladkosti, omalovánky, pastelky a zavezeme je do nemocnice. Podařilo se nám ale vybrat devatenáct tisíc korun, proto jsme zavolaly do nemocnice paní vrchní a poradily se, co by se jim hodilo. Řekla nám, že by na Jipce potřebovali novou televizi, protože ta stará už dosluhuje. Oslovili jsme proto strážnického podnikatele Ivo Lžičaře, který nám televizi prodal za výbornou cenu, takže jsme mohly nakoupit spoustu dalších věcí. Sladkosti nám výhodně zase prodal majitel potravin Ladislav Těthal,“ uvedla Iva Pištěková. Do finanční sbírky se nakonec zapojili i přátelé z Německa, Holandska, Francie a ze Slovenska.
Díky dárkům budou moct děti v nemocnici i tvořit
Akční ženy v úterním odpoledni nezapomněly ani na sestřičky, kterým přivezly výborné domácí trubičky. Mezi darovanými hračkami jsou i věci, které děti zabaví, takže přestanou alespoň na chvíli myslet na těžkou nemoc, jejíž léčbou procházejí. Ženy nakoupily bílá trička a ušily bílé roušky, k nimž dětem koupily speciální fixy na textil. Jimi si může každý trička i roušky vyzdobit podle svých představ. Konkrétně z tohoto dárku měla velkou radost vrchní sestra, která se svěřila, že tyto věci zřejmě poputují do školy, která při nemocnici funguje.
„Víte, kdybychom měly tu možnost, tak bychom vám sem do nemocnice přivezly zdraví. Takové zázraky ale neumíme, tak jsme přivezly alespoň nějaké věci, které snad děti potěší,“ řekla při loučení za všechny Strážničany Iva Pištěková. „Jste naprosto úžasné! Televize bude umístěna na transplantační jednotce kostní dřeně, což je naše šestilůžková jednotka intenzivní péče, kde děti pobývají i s rodiči delší dobu. Tam obnovíme náš televizní park, který dosluhoval,“ zareagovala vrchní sestra Martina Petlachová.
Balíčky roušek házeli Strážničané v Sudoměřicích přes hranice
Ještě před tím než tři Strážničanky v Brně usedly do auta, aby se vrátily zpět na Slovácko, prozradily, že jim při šití roušek velmi pomáhalo několik kamarádek. Do práce se zapojila i Eva Mikésková, která je také onkologicky nemocná. Roušky nakonec nedostali pouze Strážničané, ale například také herec Bolek Polívka. Díky populárnímu komikovi se dostala jedna rouška také k malíři Tomáši Limberkovi. Ten do Strážnice jako poděkování poslal své kalendáře a i ty putovaly do Dětské nemocnice v Brně. Roušky chránily i vojáky první roty 42. mechanizovaného praporu v Táboře a dokonce také obyvatele Slovenska a celníky. Strážnice totiž leží nedaleko slovenských hranic, a tak manžel jedné z žen chodil na hranice do Sudoměřic, kde roušky házel v balíčcích přes hranice, kde na dodávky čekali přátelé ze Slovenska. Tamní celníci, kteří hranice hlídali, mu říkali: „Vy jste ten muž, co hází roušky, že?“ Nakonec dostali ze Strážnice roušky i strážci hranic.
Autor a foto: Lenka Fojtíková
Buďte první kdo přidá komentář