Do brněnských ulic vyjely nové trolejbusy ze Škodovky

Trolejbusy Škoda 27Tr Brno

Brno se dočkalo významné obnovy trolejbusového vozového parku. Zdejší dopravní podnik dnes představil prvních třináct trolejbusů Škoda 27Tr, dalších sedm výrobce dodá do konce letošního roku. Za vozy dopravní podnik zaplatí téměř čtvrt miliardy korun. V příštím roce za stejnou cenu přikoupí dalších dvacet.

Za nákupem podle brněnské primátorky Markéty Vaňkové stojí zejména snižování emisí a ekologizace hromadné dopravy, což jsou priority vedení města. “Trolejbusová doprava je spolu s tramvajovou příkladem přepravy šetrné k životnímu prostředí. Vedle hledání nových řešení, jako je například vodíkový pohon, budeme dál klást důraz na obnovu vozů v elektrické trakci. Pevně věřím, že se dopravnímu podniku podaří dovést do konce i další plánované zakázky na nákup trolejbusů a do konce roku 2023 dojde ke kompletní výměně trolejbusů z 80 a 90. let za nové,“ uvedla Vaňková.

Významný kontrakt přišel po dlouhém čekání, v Brně proto dosud jezdí zastaralé typy vozů. Poslední větší obnova trolejbusů proběhla v roce 2015, kdy dopravní podnik koupil třicet vozů typu 31Tr. O to víc těší úspěšný nákup nových trolejbusů Škoda 27Tr.

“Naše plány tím ale nekončí, věříme, že rozhodnutí Úřadu na ochranu hospodářské soutěže nám dá zelenou k nastartování projektu montáže nových trolejbusů u nás v podniku a podaří se nám pořídit i krátké trolejbusy,“ doplnil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Moderně a pohodlně

Trolejbusy Škoda 27Tr jsou čtyřdveřové kloubové vozy o délce 18 metrů, z nichž každý pojme více než 120 osob. Cestujícím nabídnou komfortní svezení v klimatizovaném a plně nízkopodlažním interiéru vybaveném pohodlnými, částečně čalouněnými sedadly, USB nabíječkami a informačním systémem s LCD monitory.

První trolejbusy Škoda 27Tr do Brna dorazily v listopadu a jejich dodávka bude pokračovat do Vánoc. Cestující se s nimi svezou od 13. prosince, nejčastěji na páteřních linkách 25, 26 a 37. “Nové vozy v provozu nahradí trolejbusy typu 15Tr, 22Tr, 25Tr, ale i 14Tr a 21Tr. Některé z nich v Brně jezdí od 80. a 90. let a jsou na hranici své životnosti. Část z nich čeká likvidace, o devět kusů typu 25Tr projevil zájem Dopravní podnik Ústí nad Labem,” upřesnil Havránek.

Přečtěte si  Modernizace železniční stanice Brno - Královo Pole za více než 2,5 miliardy je zase o krok blíž. Stavební práce začnou v září

Brno je největším provozovatelem trolejbusové dopravy v celé republice. První trolejbusy zde do ulic vyjely v roce 1949. Dnes ulicemi města jezdí téměř 140 trolejbusů na dvanácti linkách.

Zdroj a foto: DPMB

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*