Do muzikantského nebe odešel ve věku 106 let nejstarší primáš na světě František Hamada

František Hamada 6. června 2014 při oslavě svých stých narozenin mezi muzikanty v uherskohradišťské Redutě

Ve středu 22. července odešel do muzikantského nebe primáš a muzikant tělem i duší František Hamada, který v posledních letech svého dlouhého života žil v Kunovicích. Před šesti lety jsem měla tu čest zúčastnit se 6. června roku 2014 v sále uherskohradišťské Reduty a prožít slovem, fotografiemi ani videem nepopsatelný zážitek oslavy stých narozenin tohoto vynikajícího muzikanta a především člověka.

Hrou a zpěvem mu tehdy blahopřáli například Vlasta Grycová, majstr Martin Hrbáč, Blažena Potyková a její dcera Zlata, vynikajíc houslistka a zpěvačka Jitka Šuranská, Old Stars Hradišťanu, Gabrielovci, Honza Gajdošík, mladý Marek Pavlica, Jiří Plocek, který se také postaral o průvodní slovo, oslavencovi vnuci i pravnuci a řada dalších. Zazněla nejen lidová písnička, ale také vážná hudba a džez.

V pořadu s názvem Hrajeme pro primáše Hamadu nemohli tehdy chybět Hudci Pondělníci, s nimiž si na závěr také zahrál několik písniček. Právě jim totiž tehdy ještě stále primoval a společně se scházel při zkouškách. Vypadal maximálně na osmdesát, vtipně komentoval připomínky druhých, uměl postavit do latě své kolegy muzikanty, mezitím rozdávat úsměvy na všechny strany a občas ještě laškovně mrknout na šikovné ženské. Ve věku sta let byl prostě neuvěřitelným úkazem v tom dobrém.

František Hamada hraje a zpívá ve zcela zaplněném sále Reduty v Uherském Hradišti při oslavě svých 100. narozenin

František Hamada se narodil 6. června 1914 ve Vídni. Když mu bylo pět let, přestěhoval se s rodiči do Uherského Hradiště. Jeho život by vydal na tlustou knihu. Na housle začal hrát v jedenácti letech a patřil ještě mezi muzikanty, kteří hrou na housle doprovázeli na počátku minulého století němé filmy.

Za druhé světové války byl dva roky vězněn gestapem. Po válce stál v roce 1951 u zrodu Hradišťanu. Poté hrál a primoval v několika muzikách. V roce 1981 založil se staršími muzikanty Hudce Pondělníky, s nimiž se scházel při muzicírování dodnes. Město Uherské Hradiště ocenilo v roce 2012 Františka Hamadu za celoživotní udržování a interpretaci lidových písní. Hejtman Zlínského kraje ho v roce 2014 ocenil za přínos v oblasti lidové kultury.

Poslední rozloučení s muzikantskou legendou slováckého folkloru se uskuteční v obřadní síni v Uherském Hradišti – Mařaticích v pátek 24. července od 15 hodin.

Přečtěte si  Lužní lesy na jihu Moravy jsou od prosince bohatší o tři nové přírodní památky

Autor a foto: Lenka Fojtíková

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*