
Lékaři z ostravské fakultní nemocnice mají odteď k dispozici léčivé přípravky BAMLANIVIMAB i REGN-COV2. Mohou je aplikovat pacientům s vybranými druhy diagnóz, které by vážný průběh nemoci covid-19 mohl ohrozit na životě.
Pacienti musí splňovat kritéria
Lidé po transplantaci, onkologicky nemocní, s BMI nad 40 anebo pacienti s chronickou obstrukční chorobou. To je část diagnóz pacientů, pro které jsou určeny léčivé přípravy BAMLANIVIMAB i REGN-COV2. Aby jim lékaři mohli přípravek aplikovat, musí splnit několik podmínek.
„Léčivé přípravky jsou určeny pro léčbu pacientů s onemocněním covid-19 starších 12 let, s tělesnou hmotností alespoň 40 kg, jejichž klinický stav je vyhodnocen jako lehký, nevyžadující hospitalizaci nebo léčebné podávání kyslíku,” uvedla Lenka Petroušová, primářka Kliniky infekčního lékařství.
U pacientů, kterým se tyto přípravky podávají, doba trvání klinických příznaků nepřesahuje 7 dní, zároveň doba od zjištění pozitivity testu na covid nepřesahuje 3 dny a u pacienta existuje vysoké riziko zhoršení klinického stavu. Primářka rovněž pacientům přidává doporučení, aby kontaktovali svého odborného nebo praktického lékaře, který rozhodne, zda u vás může být lék použit. Ten také domluví aplikaci na pracovištích, která mají oprávnění jej podávat.
Ostravská fakultka už začala s podáváním přípravků
Přípravek BAMLANIVIMAB už má Fakultní nemocnice Ostrava k dispozici v dostatečném množství. Zatím jej lékaři aplikovali 20 nemocným a podle dostupných informací nikdo z nich nemusel být v souvislosti s nemocí covid-19 hospitalizován.
Fakultní nemocnice Ostrava bude aplikovat také přípravek REGN-COV2. Ten je určen například i pro diabetiky prvního typu, pacienty s deficitem imunity, a stejně jako BAMLANIVIMAB bude podáván formou infuze.
Na území Moravskoslezského kraje jsou zatím tři pracoviště, která mají oprávnění oba léky podávat. Kromě Fakultní nemocnice Ostrava je to Slezská nemocnice v Opavě a Nemocnice s poliklinikou Havířov.
Zdroj a foto: FN Ostrava
Buďte první kdo přidá komentář