Do žlutých kontejnerů patří i kov, Brno změnilo pravidla třídění

Toto všechno patří od září v Brně do žlutých popelnic.

Moravskou metropoli čeká po letech velká novinka v systému třídění odpadu. Díky dokončení automatické třídící linky můžou obyvatelé Brna do žlutých popelnic vhazovat i konzervy a kovové obaly od potravin. Dosud sem patřil jen plast a plechovky.

„Automatická třídicí linka, jejíž provoz zkušebně spustíme v průběhu tohoto měsíce, spolehlivě vytřídí až 95 % odpadů včetně kovových obalů od potravin a kovových obalů od nápojů,” uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Brňané doposud dávali kovové obaly do sběrného dvora. Popřípadě zamířily do černých popelnic. Následně byly separovány ze škváry, která zbývá po energetickém využití odpadu. Nový způsob třídění podle vedení města zjednoduší a urychlí způsob recyklace železných i neželezných obalů. Navýší také jejich množství, zejména o drobnější materiály jako jsou víčka od jogurtů, která jinak během energetického procesu shoří.

Co nově patří do žlutých popelnic v Brně

Barevně jen víka

Město také začíná sjednocovat vzhled všech svých kontejnerů na tříděný odpad. Budou černé, stejně jako kontejnery na směsný komunální odpad. Barevně odlišná budou pouze víka podle dosud užívaného systému.

„Inspirovali jsme se evropskými městy jako například Vídní, kde černé kontejnery s barevnými víky úspěšně zavedli již před několika lety. Také Brňané třídí velmi dobře a není již potřeba výrazně signalizovat, na jaký typ odpadu je daný kontejner určen,“ vysvětlil Filip Leder, předseda představenstva městské odpadové společnosti SAKO Brno.

Změna čeká na 2 800 modrých a 3 000 žlutých kontejnerů. „Jejich výměnu zahájíme v historickém centru města a postupně, podle toho, jak budou kontejnery dosluhovat, bude zhruba do pěti let celé město sjednoceno na elegantně nenápadnou barvu,“ dodal Leder.

ukázka nových popelnic na tříděný odpad v Brně

Schovat za oplocení

S omezením popelnicového smogu souvisí také další změna, kterou nyní městská odpadová a svozová firma zavádí. „Podporujeme podněty občanů, kteří náš žádají, aby nádoby na směsný odpad pokud možno mizely z ulic do vnitřních prostor k tomu určených a kontejnerová hnízda více souzněla s architekturou města. Požádali jsme SAKO Brno o vypracování návrhu na oplocená kontejnerová stání, aby nádoby na odpad byly schované za ploty z přírodních materiálů, informoval náměstek primátorky Hladík.

Přečtěte si  Zrekonstruovaná zahrada u Arnoldovy vily byla otevřena veřejnosti. Nově nese název po Cecilii a Cornelovi Hože

Návrhy oplocení kontejnerových stání aktuálně navrhuje kancelář městského architekta. SAKO Brno je představí v nejbližších týdnech.

Změny v systému třídění v Brně od září 2022 přehledně:

I.KOVOVÉ OBALY DO ŽLUTÝCH
K plastu a nápojovým kartonům se nově odkládají také kovové obaly od potravin. Například: nápojové plechovky, plechovky od kávy či čaje, konzervy, obaly od trvanlivých potravin, obaly od krmiv pro zvířata, víčka od jogurtů, alobal, potravinové tácky, víčka od sterilovaných potravin, drobné kovové obaly. 
IIJEDNOTNÝ VZHLED KONTEJNERŮ
Brno sjednotí design všech svých nádob na směsný komunální a tříděný odpad. Budou černé a odliší se pouze barevností víka. Černé pro směsný komunální odpad, žluté pro plasty, nápojové kartony a kovové obaly, nádoby s modrým víkem pro papír. 
III.DECENTNÍ KONTEJNEROVÁ STÁNÍ
Podle zájmu a požadavku městských částí bude SAKO Brno postupně budovat oplocená kontejnerová stání, aby nádoby na odpad byly schované za ploty z přírodních materiálů a nerušily vzhled ulic. 

Zdroj a foto: město Brno, SAKO Brno

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*