Dobrovolníci vysadili u Mikulova 90 mandloní na oslavu svobody. Nová alej rozčlení stohektarové pole

Ilustrační obrázek

Na poli u Mikulova na Břeclavsku vysadil dnes místní okrašlovací spolek prvních 90 mandloní, které tvoří základ nové aleje. Výsadbu připravil spolek k 30. výročí sametové revoluce. Do tří let by stromů v aleji mělo být kolem 200.

Alej pomůže rozčlenit stohektarové pole

Alej a také travnaté pásy a polní cesty rozčlení více než stohektarové pole mezi Mikulovem a Klentnicí u Kočičí skály. “Třicáté výročí znovunabytí svobody je vhodným okamžikem uvědomit si, co se za tu dobu podařilo a co ne. Když se podíváme na zemědělskou krajinu, dokonce i v CHKO Pálava, je bilance nepříliš radostná. Hospodaří se na obrovských blocích, které jsou dědictvím socialistické kolektivizace, a zemědělská krajina často připomíná poušť bez života,” uvedla botanička Helena Prokešová.

Vizualizace nové mandloňové aleje

Stačí přitom podle ní relativně málo. Do krajiny vrátit remízky, solitérní stromy, aleje, obyčejné polní cesty či travnaté pásy. Taková krajina podle ní nejen láká lidi k procházkám, ale je i domovem pro stovky druhů živočichů včetně ohrožených brouků, včel či ptáků.

Aktivitě pomohli lidé adoptováním jednotlivých stromů

“Mohli jsme využít toho, že papírově už síť zeleně a cest ve vlastnictví města existovala po pozemkových úpravách. Nebylo ale jednoduché vše domluvit s městem, dosavadními nájemci, sepsat smlouvy a hlavně zajistit všechny práce,” uvedla předsedkyně Okrašlovacího spolku Jana Drochytková. S výsadbou pomohla Správa CHKO Pálava i Mikulov. Peníze spolek získal z různých zdrojů. Například od lidí, kteří mohli adoptovat jednotlivé stromy, také od Nadace Partnerství či Nadace Blížksobě manželů Vohánkových.

Zdroj: ČTK, foto: pixabay.com, Okrašlovací spolek Mikulov

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*