Druhé nejlepší Vánoce na světě chystají v Brně. Nabídnou sváteční atmosféru, bohatý program, ale i romantická místa

Pokud jste ještě nikdy nenavštívili Brno v období adventu a neužili si předvánoční atmosféru, nastal ten pravý čas. V Brně letos chystají “druhé nejlepší Vánove na světě”, hned po těch u vás doma. Náměstí Svobody, Zelný trh, Moravské a Dominikánské náměstí nebo nádvoří Staré radnice lákají návštěvníky hudebním programem, betlémem, řemeslnými trhy, vyhlídkovým kolem, gastro specialitami a dalšími vánočními atrakcemi. Brněnské Vánoce startují v pátek 25. listopadu.

Brněnské Vánoce startují 25. listopadu od 17 hodin na Náměstí Svobody rozsvícením vánočního stromu, o hodinu později se pak rozsvítí strom také na Zelném trhu. Na obou zmiňovaných náměstích si už od 16. hodiny můžete užít hudební program v podobě sborů nebo poprockové hudby. A co nás na jednotlivých místech čeká?

Náměstí Svobody

Dynamický a živý „Svoboďák” je místem setkání a zábavy. Kromě vánočního stromu tady uvidíte projíždět vánoční šalinu, najdete zde taky designovou konzumační zónu ve tvaru hvězdy na kašně. Oblíbeným středobodem je Zimní bar s nabídkou punčů, moštových nápojů i zázvorových drinků. Vedle světových specialit se na trzích objeví i zástupci vyhlášené brněnské gastro scény a pokud někde ochutnáte Brno, tak právě na zdejších trzích.

Každodenní kulturní a hudební program rozehraje celé náměstí – Brno tak i v zimě dostojí svému titulu evropské Kreativní město hudby UNESCO.

Podrobný program na náměstí Svobody si můžete prohlédnout zde.

Zelný trh

Advent na Zelňáku bude stejně jako v minulých letech tradiční, řemeslný, klidný, s dominantou vánočního stromu. Na pódiu se bude konat od středy do neděle živý hudební program, na pódiu dostanou velký prostor děti a žáci z mateřských a základních škol. Na Zelném trhu najdou návštěvníci 109 stánků, z nichž více než polovina bude nabízet řemeslné výrobky,

Více informací najdete zde.

Dominikánské náměstí

Dominantou je Halouzkův dřevěný betlém. Jeden z největších ručně vyráběných betlémů ve střední Evropě čítá na stovku postav. S pozadím Nové radnice a kostela sv. Michala je to vskutku romantický pohled.

Ti nejmenší v blízkosti betlému mohou napsat Ježíškovi a svůj dopis vhodit do dřevěné schránky Ježíškovy pošty. Pro všechny je pak připraven kulturní program na malém pódiu s dramaturgií zaměřenou především na komorní koncerty. Víkendová hudební vystoupení doplňují pravidelné pohádky pro děti i tvůrčí dílny v pasáži Jalta.

Kulturní program na Dominikánském náměstí je dispozici zde.

Nádvoří Staré radnice

Nádvoří Staré radnice ozdobí impozantní dřevěná hvězda od studia VISUALOVE, která se spolu s blízkým světelným nápisem B R N O stala oblíbeným brněnským vánočním fotopointem. Každé pondělí a úterý dotvoří atmosféru u hvězdy vytrubování koled.

Přečtěte si  Na vánočních trzích v Jihlavě nebude chybět adventní vesnička, vyhlídkové kolo ani kruhové kluziště

Na nádvoří můžete nakupovat také originální dárky od lokálních značek. Festival December Design Days se tady bude konat po celou dobu trhů. Můžete investovat do udržitelné módy a podpořit místní tvůrce. Každý týden zde budou jiní, proto se určitě stavte i víckrát. Svou tvorbu zde představí autoři, kteří navrhují módní doplňky, šperky, oblečení, porcelán či tvoří své vlastní umění.

Bližší informace o prodejcích najdete zde.

Moravské náměstí

Advent na Moraváku zve k Joštovi, kam se vrátí stánky s řemeslnými výrobky a také stánky neziskových organizací, umístěný zde bude kulatý bar a děti opět potěší dětský kolotoč. Po přestávce se advent vrátí také do parku na Moravském náměstí a návštěvníci adventního Brna se opět svezou i na vyhlídkovém kole. 

Vánoční korzo

Pokud chcete alespoň na chvíli uniknout před davy lidí, zkuste navštívit některá z těchto míst.

Vánoční hrad Špilberk, kde si můžete rozsvícené město prohlédnout pěkně z nadhledu. Muzeum města Brna pro své návštěvníky přichystalo také doprovodný program, který zjistíte na akci Advent na Špilberku.

Věž Staré radnice nabízí nepřekonatelný výhled na centrum Brna plné světel.

Piazzetta před Janáčkovým divadlem – krásně osvětlenou budovu divadla letos doplní nová instalace v prostorách fontány. Zatoulaly se do ní vločky z letošního vizuálu Brněnských Vánoc. Ideální příležitost pořídit si fotografii na PF 2023.

XIV. betlém tungsramský – v modře orámovaném oknu kavárny Tungsram na Kapucínském náměstí si pro vás připravili Čestmír a Kundery v úterý XIV. betlém tungsramský. Nic tradičního rozhodně nečekejte. Zrození spasitele opět pojali po svém a jako téma letošního roku zvolili: Hindu Jesus. Až se vynadíváte na uměleckou instalaci, rozhlédněte se kolem sebe. Od kavárny se totiž před vámi rozprostírá jeden z nejkrásnějších výhledů na katedrálu sv. Petra a Pavla. 

Trochu klidu si můžete užít také na lavičce s výhledem na město v Denisových sadech.

Autor: red Zdroj a foto: Brněnské Vánoce

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*