
Jedinečná folklorní slavnost, pořádaná v Kyjově v olympijském cyklu jednou za čtyři roky, nedávno skončila. Nejstarší lidová slavnost v České republice, kterou poprvé roku 1921 uspořádali kyjovští Sokoli, měla svůj 21. ročník. V olympijském cyklu je pořádána péčí Kyjova pravidelně od roku 1971.
Národopisná osobitost města a okolí silně zaujala i slezského básníka Vladimíra Vaška alias Petra Bezruče, který v Kyjově krátce působil koncem dubna roku 1896 jako poštovní asistent. Básník se podle svých slov „Kyjovem jen kmitl, i nemá slunečné město proč nás vzpomínat!“, přesto si ho místní připomínají a děkují za báseň Kyjov, jež je proslavila a na věky v literatuře i povědomí zakotvila jeho jedinečnost, vlasteneckou atmosféru, vztah k domovině i stále trvávající oslňující barvitost krojovou!
Dlouho před polovinou měsíce srpna žilo Kyjovsko a blízké Ždánsko pečlivými přípravami. Mamičky a stařenky praly a piglovaly kroje, nové hotovili vyšívačky a krejčí, autoři ladili pořady, chasa cvičila programová vystoupení, novodobí bohatýři trénovali jízdu v koňském sedle. Kočí připravovali vozy, strojili koňská spřežení, netradičně představili i zápřah kravky. Hospodští a vinaři chystali pro tisíce žárem slunce zmámených hostů občerstvení a ladili cenu, kterou budou ještě ochotni ze svých kapes vydat hosté za ochutnávku vína, piva, nápojů pro žíznivé děti, zmrzlinu, koláč, sendvič nebo opékanou klobásu. Pořadatelé provedli, dopraví regulaci města a stanovili výši vstupného, jemuž se nevyhnula cenová inovace! V roce 1999 byl pořad dechových hudeb zdarma, vstupenky na hlavní pořady ve festivalové aréně, kterou bylo letní kino, stály 30, 40 nebo 50 korun, na jízdu králů na kyjovském náměstí 15 kaček! Již před čtyřmi léty byly cenové relace v mnohém jiné! Srovnejte: 200 / 250 / 100 a letos? Již 250 / 300 / 100…! Přesto i při takové hodnotě vstupenky byly areály zcela zaplněny!!!
Kyjov se na čtyři dny zvětšil o desetitisíce hostů a účinkujících, protože ojedinělost a výjimečnost slavnosti je v monumentálním zapojení folkloristů i občanů všech obcí a měst z okolí. Okázalost a neopakovatelnost kraje tkví v nesmírném krojovém bohatství, které se projevilo nejvýrazněji krásou a pestrostí oplývající krojové přehlídce a v monstrózním průvodu, v němž svůj vztah k domovu a kroji manifestovalo přes 3500 krojovaných ze 48 obcí malebného kraje!
A tak kyjovské náměstí se zaplnilo hosty nejen při tradičním pátečním stavěním a nedělním kácení máje, ale také během neodmyslitelné bohatýrské jízdy králů, tradičního jarmarku nebo duchovně silné mariánské pouti. Gejzírem hudebních nálad pak slavnost vyvrcholila zase před stovkami hostů nedělním podvečerním famózním koncertem hudebního uskupení Gypsy Devils alias Cigánski Diabli.
Komu čest, tomu uznání! Kyjovským za uspořádání „roku“, lidem a účinkujícím za obětavou účast!!!
Autor: František Synek Foto: archiv autora
František Synek je etnograf a historik. Čtrnáct let působil jako vedoucí Slovanského hradiště v Mikulčicích. Unikátní velkomoravský památník se za tu dobu výrazně rozrostl, dvakrát proběhl pokus o zápis do seznamu UNESCO.
Buďte první kdo přidá komentář