Financování krajů postrádá systém a je nespravedlivé, kritizuje sdružení samospráv

Ilustrační foto

Současné dělení daňových výnosů mezi státem a kraji není ani systémové, ani spravedlivé. Neodráží počet obyvatel, rozlohu krajů ani míru strukturálních problémů. Vyplývá to z analýzy financování krajů, kterou provedlo Sdružení místních samospráv České republiky (SMS ČR).

Současný model je neudržitelný

Mezi nejvíce znevýhodněné kraje patří na území Moravy Jihomoravský a Moravskoslezský kraj. Současný model rozděluje prostředky podle již dvacet let nezměněných údajů, byť za dobu jeho účinnosti došlo k výrazným demografickým změnám, které zákon o rozpočtovém určení daní vůbec neodráží. Takto nespravedlivé dělení daňových výnosů přitom podle SMS ČR nepochopitelně toleruje jak Ministerstvo financí ČR, tak Asociace krajů ČR.

„Nynější model financování krajů je neudržitelný. Kraje získávají prostředky z daňových výnosů podle dvacet let starých údajů, které dávno neplatí. Tyto parametry neodráží aktuální počet obyvatel ani počet kilometrů spravovaných silnic,“ uvedl předseda SMS ČR Stanislav Polčák.

Z analýzy relevantních kritérií pro dělení financí mezi kraji a státem vyplynulo, že nejvíce obyvatel za posledních dvacet přibylo Středočeskému, Jihomoravskému, Plzeňskému a Jihočeskému kraji. S ohledem na odpovědnost krajů za správu silnic 2. a 3. třídy analýza reflektuje počet kilometrů těchto komunikací v krajích. Nejhustší silniční síť vykazují kraje Středočeský, Jihočeský, Plzeňský a Kraj Vysočina.

Žebříčku daňově nejdiskriminovanějších krajů se na druhém místě ocitl Jihomoravský kraj, který by měl získávat oproti současnému stavu přibližně o 950 milionů korun více.

Rozpočtové určení daní se musí změnit

SMS ČR vyzdvihuje, že z provedené analýzy nelze konstatovat, které kraje ze současného modelu jejich nárokového financování nejvíce těží. „Stát by se měl s kraji rozdělit o výnos silniční daně a daně z minerálních olejů, jestliže jim svěřil správu větší části silniční sítě. Na současném modelu financování krajů proto fakticky prodělávají všechny kraje, některé však citelně více,“ podotýká Stanislav Polčák.

„Plně podporujeme legitimní požadavky řady krajů na změnu jejich financování, zvýšení jejich podílu vůči státu a vyzýváme vládu, aby přestala blokovat otevření zákona o rozpočtovém určení daní v Parlamentu,“ uzavírá Stanislav Polčák s tím, že na tomto stanovisku ve prospěch všech krajů se v září shodl Svaz měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv ČR, Spolek pro obnovu venkova ČR a Národní síť místních akčních skupin.

Tabulka nejvíce znevýhodněných krajů (zdroj: SMS ČR)

Celou analýzu financování krajů si můžete přečíst zde. Sdružení místních samospráv ČR je nevládní organizace s celostátní působností, která sdružuje a hájí zájmy obcí a měst v České republice.

Přečtěte si  Honeywell bude z Brna řídit globální projekty za 5 miliard. Zaměří se na vývoj vodíkových článků pro letadla a dalších technologií pro letectví

Zdroj: SMS ČR, foto:

Doporučujeme

1 Comment

  1. Výsledek publikovaného rozboru je otřesný, ale stále hodnotí situaci jen v mezích stávajících předpisů. Ve skutečnosti současné krajské zřízení, přijaté v nestandardním období tzv. opoziční smlouvy ČSSD s ODS, v podstatě utvrdilo centralistickou státní správu, používanou ve východní Evropě před rokem 1990 a v některých ohledech kopíruje model krajského zřízení vlády nechvalně proslulého Klementa Gottwalda.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*