Fotbalová Zbrojovka Brno bude mít nového vlastníka. Většinu akcií získá společnost PORTIVA

Fotbalový klub FC Zbrojovka Brno po měsíčních spekulacích oznámil jméno strategického investora a nového vlastníka. Do klubu z moravské metropole vstupují po intenzivních jednáních noví akcionáři – investiční skupina PORTIVA, která by ve finále měla vlastnit většinový podíl 61 % a Regionální hospodářská komora Brno, která získala dalších 5 % akcií. Cílem je zlepšení sportovní i ekonomické úrovně klubu a návrat do nejvyšší soutěže.

Cílem této transakce je posílení a stabilizace Zbrojovky, další rozvoj Klubové fotbalové akademie a rozvoj sportovní infrastruktury v Brně. „Jsem rád, že se mi podařilo po několikaměsíčních jednáních s lidmi z regionální podnikatelské sféry dosáhnout složení nové vlastnické struktury, která je schopná dát rozvoji klubu dynamiku,“ uvedl ke změně vlastnické struktury předseda představenstva klubu Václav Bartoněk.

Většinovým vlastníkem se stane Investiční skupina PORTIVA

Novým majoritním vlastníkem fotbalového klubu FC Zbrojovka Brno se stane přední tuzemská investiční skupina PORTIVA. Představitelé skupiny, jež v sedmi zemích střední a východní Evropy vlastní a spravuje aktiva za více než 12 miliard korun, podepsali s dosavadním majoritním vlastníkem, společností FOR Brno Plus Václava Bartoňka, dohodu o odkupu 61 % akcií klubu. Součástí transakce je také předkupní právo na zbylý podíl. Současně se skupinou PORTIVA do Zbrojovky Brno vstupuje také Regionální Hospodářská komora Brno, jež nabývá 5% vlastnický podíl. Cílem je Zbrojovku Brno stabilizovat a vrátit ji hned další sezonu na prvoligovou mapu. Za klíčovou součást klubu považuje PORTIVA také mládež. Klubovou fotbalovou akademii v rámci nové sportovní koncepce více prováže s A-týmem a postupné navyšování rozpočtu klubu spojí rovněž s úsilím o rozvoj sportovního zázemí klubu.

Ačkoli působení skupiny PORTIVA již přesáhlo hranice České republiky a daří se nám naplňovat naše růstové ambice také v celoevropském měřítku, v Brně jsme začínali a máme zde nadále zázemí. Kromě podpory kultury a environmentálních aktivit v regionu, kterým se věnujeme dlouhodobě, jsme se proto rozhodli vstoupit rovněž na pole profesionálního i mládežnického sportu, a to nejrazantnějším možným způsobem. Zbrojovku vnímáme jako stěžejní symbol Brna s významným potenciálem, který se bohužel dlouhodobě nedaří nastartovat. Věřím, že se to i díky naší tvrdé práci změní a do Brna se vrátí fotbalová hrdost,” říká výkonný ředitel skupiny PORTIVA Pavel Svoreň a podotýká, že podle agenturních dat patří fanouškovská základna klubu mezi čtyři největší v zemi.

Portiva, jež se v byznysu orientuje zejména na obnovitelnou energetiku, digitální a IT služby v automotive, komerční nemovitosti či investiční fondy, vnímá v rámci Zbrojovky Brno rovněž svou spoluzodpovědnost za rozvoj téměř čtyř stovek dětí a juniorů, kteří pod hlavičkou organizace působí.

Cílem je návrat do nejvyšší soutěže a posílení práce s mládeží

Cílem nových akcionářů je nyní klub nejprve saturovat po ekonomické a výsledkové stránce a vrátit ho hned v této sezoně do nejvyšší soutěže. PORTIVA zároveň bude klást důraz na vybudování silného sportovního úseku propojujícího Klubovou fotbalovou akademii s mužským A-týmem tak, aby do budoucna mohl více stavět na vlastních talentovaných odchovancích. „Fungování klubu plánujeme více zprofesionalizovat a vytvořit v něm manažerskou strukturu podobnou standardním korporacím, jako je to obvyklé u nejúspěšnějších ligových klubů v Česku i ve světě. Dále vylepšíme komunikaci klubu vůči fanouškům či partnerům a tímto směrem plánujeme rozvíjet řadu doprovodných nefotbalových projektů,” říká Svoreň. Samostatnou kapitolou pak podle něj bude snaha o akceleraci jednání s klíčovým partnerem, městem Brnem, ve věci výstavby nového stadionu a zázemí pro mládež.

Přečtěte si  Modernizace stadionu Zbrojovky Brno proběhne pomaleji. Město do další fáze investuje jen 20 milionů

Každodenní řízení klubu svěří noví akcionáři profesionálnímu managementu a budou důsledně dohlížet na plnění stanovených cílů. „Jako svůj úkol vnímáme především určování směru, kterým se klub bude ubírat, definování jasné vize a zároveň vytváření odpovídajících podmínek k jejímu naplňování. O běžný chod klubu se pak bude starat kvalifikovaný tým v čele s managementem s bohatými zkušenostmi z fotbalového prostředí,” popisuje Svoreň s tím, že základní struktura klubu bude mít zpočátku dvě klíčové linie.

Kompletní řízení sportovního úseku včetně nastavení schválené dlouhodobé koncepce, přestupní politiky a zodpovědnosti za výsledky ponese klubem nově angažovaný sportovní ředitel Zdeněk Psotka. Provozní úsek, do kterého se řadí denní řízení klubu, obchod, finance, PR a marketing, bude zastřešovat výkonný ředitel. Do plnohodnotného obsazení této pozice bude k nastartování a prosazovaní nové strategie klubu dočasně angažován zkušený externí manažerský koordinátor, jenž v minulosti působil v exekutivním vedení ve Viktorii Plzeň, FC Zlín či Bohemians 1905. Mezi jeho hlavní úkoly bude mimo jiné patřit i detailní analýza současného fungování klubu pro nové akcionáře, odstranění kritických slabin Zbrojovky Brno a příprava na předání již stabilizovaného úseku dlouhodobému výkonnému řediteli. S oběma klíčovými manažery PORTIVA počítá do představenstva klubu. Noví akcionáři současně převezmou většinu pozic v dozorčí radě.

PORTIVA je investiční skupina zabývající se oblastí obnovitelné energie, nemovitostí, automotive a financí. Vlastní 14 větrných a fotovoltaických elektráren o celkovém výkonu 30 MW, prostřednictvím majoritního podílu ve skupině EAG konsoliduje evropský trh v oblasti digitálních a IT služeb pro automotive. Je také zakladatelem fondu kvalifikovaných investorů PORTIVA FONDY SICAV a.s. a podfondu WATT & YIELD zaměřeného na obnovitelné zdroje elektrické energie.

Autor: red Zdroj: FC Zbrojovka Brno

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*