Frýdek-Místek plánuje rekonstrukci domova pro seniory v Místku. Zvýší se komfort i bezpečnost klientů

Domov pro seniory na ulici 28. října v Místku čeká v tomto roce částečná rekonstrukce. Na jednotlivých patrech vzniknou stavebními úpravami zbrusu nové společenské místnosti pro společné setkávání klientů a také přijímání návštěv.

„Věková hranice klientů v pobytových zařízeních se zvyšuje a jejich mobilita klesá. Navíc v době karantény v souvislosti s covidem byli klienti nuceni zůstávat na svých patrech a vzhledem k absenci společenských místností téměř neměli možnost se setkávat. Je tedy více než žádoucí přizpůsobit se této skutečnosti, vytvořit jim podmínky pro setkávání a trávení volného času při společenských aktivitách, což vede k udržování vzájemných vztahů a spolu s tím i k pocitu sounáležitosti, který   zejména v pokročilém věku přispívá k celkové spokojenosti,“ doplnil náměstek pro sociální oblast Marcel Sikora.

Společenská místnost v každém patře

„Domov pro seniory na ulici 28. října má přes sto padesát klientů a jednu společenskou místnost, což je z mnoha hledisek nedostatečné a nevyhovující. Proto budou ještě letos takové místnost vybudovány v každém z obytných pater. Vybaveny budou kuchyňkou a velkoplošnou televizí. Instalována v nich bude vzduchotechnika pro odvětrávání i klimatizace a chybět nebude wifi ani požární hlásiče,“ přiblížil primátor Michal Pobucký s tím, že tři nové společenské místnosti zvýší celkový standard a také komfort pro klienty domova.

Vybudování společenských místností zasáhnou do dispozic objektu minimálně, ovšem znatelné budou na první pohled. Jejich vznik umožní zasklení stávajících prostorných balkónů v boční části objektu, které klienti domova téměř nevyužívají. Prosklená fasáda bude opatřena elektronicky ovladatelnými venkovními žaluziemi, které kromě zastínění také účinně snižují proniknutí horka do vnitřních prostor.

Pohled na současný stav teras a balkónů, které momentálně nejsou využívány.

Stavební práce budou zahájeny v první polovině letošního roku, trvat by měly čtyři měsíce. Náklady přesáhnou 6,5 milionu korun (vč. DPH).

Vyšší bezpečnost a komfort

Domov pro seniory také realizuje kroky pro zvýšení bezpečnosti a komfortu klientů.  V loňském roce dokončil v celém objektu instalaci elektronické požární signalizace. Hlásiče požáru jsou nejen na chodbách a společných prostorách, ale také v každém z pokojů.

„Letos v domově instalujeme moderní IP signalizační a lokalizační systém, který umožňuje klientům přivolat prostřednictvím speciálního tlačítka ošetřovatelku nebo zdravotnický personál, podobně jako je tomu v nemocnici. Systém nabízí také využití vysílacího náramku s okamžitým přivoláním pomoci a lokalizací, který dodá klientům při pohybu venku vetší míru jistoty,“ dodal ředitel Domova pro seniory Petr Kuchta.

Přečtěte si  Dokončovací práce na přemostění na Staré Blansko přinesou omezení v dopravě

Autor: red Zdroj a foto: Město Frýdek-Místek

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*