Frýdek-Místek pokračuje v navracení bývalých textilek zpět do života. Vedení města slíbilo otevření dlouho nevyužívaných průmyslových areálů, ve kterých mají vzniknout byty a služby. Poukazuje přitom na memorandum i změnu územního plánu.
Dlouho nevyužívané a zanedbané průmyslové areály ve Frýdku-Místku postupně ožívají. Ochrannou ruku drží nad historickými budovami memorandum, které uzavřelo město v roce 2016 s vlastníkem areálů, společností Slezan holding. Dokument zavazuje vlastníka k tomu, že historické budovy zachová a bude s nimi nakládat šetrně.
Vlastník zatím postupuje podle memoranda. Odráží se to také v aktuálně prováděných pracích v areálu na Hálkově ulici v Místku. Historická budova Lembergerovy tkalcovy z roku 1893 zůstane nedotčena. Prostor vyklizený od nehodnotných přístaveb využije nový investor pro byty a služby.
„Nechceme zde těžkou průmyslovou výrobu, kamiony ani obří nákupní centra a betonová monstra. Osobně jsem před lety vystupoval proti výstavbě Kauflandu v Městské památkové zóně. Nákupní centra do organické struktury města nepatří. Záleží nám na tom, aby se tato místa opět stala organickou součástí města,“ uvedl frýdeckomístecký primátor Petr Korč.
Město proto změnilo územní plán, který zde původně umožňoval pouze průmyslovou výrobu. Díky tomu budou moci na místě vzniknout byty, služby, drobný obchod a výroba. “Místo by se mělo přirozeně včlenit do života města. Zájemců o odkup 45 tisíc metrů čtverečních velké plochy je několik a nový vlastník bude znám zřejmě do konce roku,” upřesnil Korč.
Stejný plán platí pro areál v Těšínské ulici, kde je vlastník s úpravami ještě o krok dál. Demoliční práce jsou ukončeny a plocha je vyčištěna. Vznikne zde nová městská čtvrť s byty a službami, areál bude zcela průchozí v podobě bulváru. Čtvrť propojí široké schodiště s budoucím dopravním terminálem.
Bourání historických staveb nechystáme
Frýdkem-Místkem se šíří informace o plánované demolici historických objektů. Podle vedení města se jedná o fámu, tendence je zcela opačná.
„Historické budovy chceme opečovávat, protože je nám zřejmá jejich velká historická hodnota. Trváme na jejich opatrování do budoucna i pro příští generace. Našim předkům byly tyto továrny denním chlebem a my jsme pyšní na textilní historii města. Je to trvalá značka Frýdku-Místku,“ zdůraznil náměstek primátora pro finance a investice Jiří Kajzar.
Město prostřednictvím Turistického informačního centra F-M nabízí zájemců bližší poznání textilní historie města. V rámci takzvaných Technotras se mohou zúčastnit prohlídek bývalých přádelen, tkalcoven a dalších budov včetně výkladu.
Zdroj a foto: město Frýdek-Místek
Buďte první kdo přidá komentář