Gorbačovka osiřela. Čtyřproudovku do Slušovic už sovětský prezident nenavštíví

Čtyřproudá silnice "Gorbačovka" do Slušovic na konci 80. let.

V úterý 30. srpna zemřel Michail Gorbačov, poslední vůdce Sovětského Svazu. Autor politické přestavby, která vedla k pádu Východního bloku, nepřímo zanechal svou stopu i na Moravě. Kvůli možné návštěvě zázračné JZD ve Slušovicích na východě Moravy byla překotně postavena čtyřproudá silnice, která záhy získala přezdívku “Gorbačovka”.

Čtyřproudou silnici z Lípy do Slušovice postavili v roce 1986 za pouhé tři měsíce. Překotnou stavbu nařídili českoslovenští komunisté, aby stála při možné návštěvě soudruha generálního tajemníka ÚV KSSS. Gorbačov totiž údajně zvažoval návštěvu takzvaného “slušovického zázraku”.

JZD ve Slušovicích režim budoval jako vzorový státní podnik pod vedením Františka Čuby. Oficiálně vykazoval zázračné úspěchy, zaváděl na tehdejší poměry moderní technologie, disponoval i vlastním letištěm.

Gorbačov ovšem nikdy do Slušovic nepřijel. A ani nepřijede. V úterý 30. srpna 2022 zemřel ve věku 91 let. Gorbačovka zůstává, přestože sláva “slušovického zázraku” i sovětské říše dávno pominula.

Michail Gorbačov s americkým prezidentem Ronaldem Reaganem

Autor: pjk, foto: archiv

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*