Kateřinská jeskyně je jednou z nejzajímavějších jeskyní Moravského krasu. Je dobře přístupná, takže lákala lidi k průzkumu i užívání odnepaměti. V posledních letech se hodně psalo o nejstarších pravěkých jeskynních kresbách v ČR. Byly nalezeny v Kateřinské jeskyni a jejich stáří je až 7200 let.
V prostorách staré Kateřinské jeskyně je však také mnoho novějších nápisů, podpisů a letopočtů, převážně z 19. a z počátku 20 století. Ojedinělé jsou i nápisy z konce 18. století. Nejvíce těchto záznamů se nachází na široké stěně v takzvané Ledové chodbě řádově ve stovkách. Vědělo se, že v těchto částech je podepsáno několik známých jeskynních badatelů. Během poslední detailní prohlídky této stěny byla prokazatelně zjištěna tato známá jména:
Jan Knies – archeolog,
Josef Broušek st. – objevitel Šošůvských jeskyní,
mlynář Rubeš ze Skalního mlýna – amatérský badatel, který kopal v koncových partiích staré Kateřinské jeskyně,
Josef Šamalík – rolník a poslanec a objevitel jeskyně Balcarky,
Hugo Sáňka – vlastivědec, přírodovědec a publicista.
Na „podpisové stěně“ byla zjištěna řada dalších zajímavých jmen. Carl Srnez – malíř – krajinář 2. poloviny 19. století, příjmení Čermák – mohl by to být čáslavský archeolog, či příjmení Kinsky s letopočtem 1811. Zajímavým jménem, které se opakuje v těchto místech, je Joseph Julinek. “Jméno je většinou s uvedeným letopočtem v rozmezí let 1826 – 1838 a vždy je podepsán se skupinou dalších, pokaždé jiných podepsaných různých jmen. Je pravděpodobné, že Julinek mohl být neoficiálním průvodcem Kateřinské jeskyně v této době,” přibližuje RNDr. Petr Zajíček z Oddělení péče o jeskyně Správy jeskyní ČR. Podrobný výzkum a detailní dokumentací těchto nápisů bude dále pokračovat.
Pokud vás Kateřinská jeskyně zajímá, v květnu je otevřena pro turisty denně od 9 do 16 hodin s prohlídkami vždy v celou hodinu.
Autor: red Zdroj a foto: Správa jeskyní České republiky
Buďte první kdo přidá komentář