Hodonín si připomene 170 let od narození T. G. Masaryka. Významného rodáka uctí shromážděním i štafetou

T. G. Masaryk Hodonín rodný dům
Masarykův rodný dům se nedochoval. Místo něj stojí Střední průmyslová a umělecká škola, na kterém je umístěna Masarykova busta s upomínkou na rodný dům TGM.

Hodonín si v sobotu 7. března připomeneme 170 let od narození Tomáše Garrigua Masaryka, pozdějšího prvního československého prezidenta. Při této příležitosti ve stejný den ráno odstartuje z jeho rodného města napříč republikou štafeta. Odpoledne se uskuteční u pomníku TGM vzpomínkové veřejné shromáždění za přítomnosti zástupců Masarykovy rodiny a dalších významných hostů.

Štafeta na počest TGM vyrazí z jeho rodného města

Ráno v 8 hodin vyrazí z Hodonína od Masarykova muzea běžci nesoutěžního štafetového běhu napříč republikou. Štafeta symbolicky propojí místa spjatá s životem Masaryka. Akci pořádají sokolové.

Štafeta odstartuje od muzea, běžci poběží kolem radnice přes náměstí a ulicí Dobrovolského, kde kdysi stával Masarykův rodný domek, dále přes Dolní Valy a ulicemi města k podjezdu na ulici Brněnskou až na kraj města. Trasa bude pokračovat ve směru na Mutěnice a Čejkovice. K štafetě se mohou libovolně přidat zájemci z řad veřejnosti.

Obecná škola v Hodoníně, kam Masaryk chodil. (Zdroj: Masarykův ústav a archiv AVČR)

Hodonín pořádá veřejné shromáždění, vstup do muzeí bude zdarma

Odpoledne se uskuteční veřejné vzpomínkové shromáždění u pomníku T. G. Masaryka na nám. 17. listopadu, kterého se zúčastní i členové Masarykovy rodiny ze Slovenska a další hosté. Vzpomínkové shromáždění začne v 15.30 hodin.

Po celý den mají návštěvníci Masarykova muzea v Hodoníně vstup do muzea a jeho poboček zdarma. V zámečku muzea si mohou zájemci prohlédnout stálou expozici „T.G.M. a rodný kraj“ a výstavu „Setkali se s Masarykem“. Vstup zdarma platí i pro výstavu v sále Evropa na Národní třídě „Lichtenštejnsko 1719 – 2019, 300 let knížectví uprostřed Evropy“.

Tomáš Masaryk se narodil 7. března 1850 v Hodoníně. Otec Josef (Jozef Maszárik) se narodil na Slovensku, matka Terezie (roz. Kropáčková) pocházela z Hané. V Hodoníně prožil Masaryk malou část dětství. Rodina se kvůli otcově povolání musela stěhovat. Rodný dům T. G. Masaryka už nestojí, na jeho místě se nachází škola.

Zdroj: město Hodonín, foto: obec Petrov

Související články

Přečtěte si  Dlouholetá práce ochranářů a dobrovolníků se vyplácí: po letech pálavského borytobraní už není skoro co vytrhávat

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*