Hospic z Hustopečí se distancoval od kampaně Andreje Babiše a vrátil Nadaci Agrofert 300 tisíc. Lidé jim na oplátku poslali statisíce

Nezisková organizace Girasole Hustopeče, z. s. se distancovala od předvolební kampaně Andreje Babiše v prezidentských volbách a vrátila Nadaci Agrofert již přijatý finanční dar ve výši 300 000 Kč. Rozhodnutí vedení hospice vyvolalo vlnu solidarity a soukromí dárci začali zasílat organizaci peníze bez jakékoliv veřejné výzvy. Na konto hospicu za pár dní dorazyly již téměř dva miliony.

Girasole, sdružení pro pomoc a rozvoj, působí od roku 2004 jako nezisková charitativní organizace. Na Hustopečsku poskytuje služby péče o seniory a osoby s postižením – osobní asistenci a tísňovou péči, domácí hospic a služby pro nevyléčitelně nemocné, včetně podpory domácích pečujících.

Nadace Agrofert kazí morální obraz instituce

Jako nezisková organizace je závislá kromě evropských a národních dotací také na darech od soukromých dárců a firem. Jednou z organizací, která poskytla hospici finanční dar, byla také Nadace Agrofert, a to ve výši 300 000 Kč. V pondělí 23. ledna se však vedení organizace rozhodlo dar Nadaci Agrofert v plné výši vrátit a vyjádřit tak svůj nesouhlas s probíhající předvolební kampaní Andreje Babiše, s níž nechce být spojováno.

Důvody rozhodnutí vysvětlil ředitel organizace Girasole, Mgr. Bc. Miroslav Prchal, DiS. na Facebookovém profilu hospicu: “Girasole Hustopeče, z. s. jakožto nezisková organizace pečující o nemocné a umírající pacienty je závislá na vícezdrojovém financování. Kromě evropských i národních dotací získáváme finance na náš provoz také od drobných dárců a firem. V minulých dnech jsme takto získali, na financování našeho domácího hospice velkorysý dar 300.000 Kč od Nadace Agrofert. Přijali jsme jej v dobré víře a velkou vděčností, jako všechny dary našich donátorů, neboť slouží tam, kde je to nejvíce potřeba – u starých, nemohoucích, či nevyléčitelně nemocných lidí – našich klientů a pacientů. Bohužel ve stínu událostí posledních dní se domníváme, že přijetím tohoto daru bychom se stali součástí něčeho, čeho v žádném případě součástí být nechceme. Činnost této nadace byla přímo spojena se současnou předvolební kampaní a s osobou jednoho z kandidátů, který poskytování darů a podpory své nadace využívá v předvolební rétorice. Velmi tímto děkujeme Nadaci Agrofert za velkorysý dar, který ale dnešním dnem vracíme zpět na její účet. I když nám částka 300.000 Kč bude v našem rozpočtu velmi citelně chybět, morální zásady nás všech v organizaci Girasole jsou pro nás v tomto případě důležitější. V žádném případě se nikdy nechceme stát rukojmím v politické hře kohokoli. I když nás finanční ztráta bude bolet, rozhodli jsme se, že tuto situaci zvládneme i bez podpory Agrofertu a poradíme si i bez ní. Náš morální obraz, čest a svědomí nám nedovoluje jednat jinak”.

Reakce drobných dárců hospic příjemně zaskočila

Přestože si vedení organizace uvědomovalo citelné oslabení rozpočtu díky navrácení daru Nadaci Agrofert, rozhodlo se, nespouštět novou dárcovskou výzvu. Přesto se během noci spustila vlna solidarity a k velkému překvapení se soukromí dárci rozhodli organizaci oslovit sami a začali posílat větší či menší finanční příspěvky. Tato dárcovská lavina nezůstala bez odezvy a níže si můžete přečíst poděkování organizace a vyjádřenou vděčnost za veškerou podporu a pomoc, kterou organizace zveřejnila na svých facebookových stránkách.

Přečtěte si  Přípravy Baťova kanálu na hlavní plavební sezónu finišují. Plavby začnou 1. května

Autor: red Zdroj a foto: Facebook Girasole, z.s. Hustopeče

Doporučujeme


1 Comment

  1. Ten příběh zní jako z pohádky. A objeví se teď, když jsou volby. Myslím, že mluvit tady o morálních hodnotách je úsměvný. Dostali od “někoho” dva miliony za to, že přerušili styky s Babišem. Zajímavý.

    1
    1

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*