Inovace v hromadné dopravě. Jízdenku opatříte pohodlněji

Organizátoři veřejné dopravy nyní usilují o co nejjednodušší a nejpohodlnější odbavení cestujících. Snaží se, aby lidé nemuseli nikam chodit na nákup jízdenky ani při nákupu jednorázových jízdenek řešit výhodnější kombinace. Jde jim i o to, aby lidé nemuseli používat fyzické peníze. Cestu nacházejí v používaní bezkontaktních karet a mobilních aplikací, vyplývá z přednášek představitelů dopravních systémů na brněnském veletrhu Urbis.

V Moravskoslezském kraji mají lidé nyní čipovou kartu “odisku” s nahranými předplatními jízdenkami a mohou si s její pomocí kupovat i jednorázové.

Postupně začneme vydávat nové karty na bázi bankovních, které už slouží pouze jako identifikátor a všechny aplikace jsou nahrané ve virtuálním prostředí,” řekl Unucka s tím, že by mělo být možné na ně nahrát aplikace i jiných dopravních systémů. Například předplatní jízdenku pro brněnskou MHD, ale třeba i aplikaci Českých drah či Vysoké školy báňské. Od příštího týdne budou mít také všechny autobusy v Moravskoslezském kraji čtečky QR kódů.

V celém kraji si také lze koupit jednorázovou jízdenku bezkontaktní kartou. “Účtuje se jednou denně ve 3:00, člověk zaplatí maximálně cenu jednodenní jízdenky,” řekl Unucka.

Na jižní Moravě už lze v Brně koupit předplatní jízdenku přes internet na bankovní kartu, jednorázové jízdenky ve vozech mají být dostupné pomocí bezkontaktní karty příští rok, stejně tak v celém kraji. “Stížností, že řidič nemá drobné na vrácení, stále přibývá. Všechny autobusy vybavíme pokladnou, které načtou jak předplatní jízdenku na bankovní kartě, tak umožní nákup jízdenky pomocí karty,” řekl mluvčí společnosti Kordis JMK Květoslav Havlík.

Všichni také postupně vyvíjejí a rozvíjejí aplikace umožňující také nákup jízdenky a poskytují aktuální dopravní informace.

URBIS SMART CITY FAIR  přináší chytrou kombinaci veletrhu s exkluzivním konferenčním programem, kde se představí lídři v oboru Smart city. Během dvou dnů se potkají desítky představitelů středoevropských měst a obcí a lídři v inovacích s jediným cílem – předat si zkušenosti, nápady a příklady konkrétních řešení, jak správně koncept Smart city rozvíjet ve městech. Tak, aby se v nich občanům lépe žilo.

Autor: red, ČTK Foto: freepik.com

Související články

Přečtěte si  Lužní lesy na jihu Moravy jsou od prosince bohatší o tři nové přírodní památky

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*