Iva Stafová už mohla být doma. Své místo v letadle přenechala zraněné krajance

nepal
Netypicky vylidněná ulice v Káthmándú

Počet nemocných na Covid-19 v celém světě každý den narůstá. Kdo může, zdržuje se doma, aby nedošlo k šíření nákazy. Ještě jsou ale lidé, kteří uvízli v zahraničí, a zatím se jim nepodařilo dostat se zpět do České republiky.

Na odlet z nepálského Káthmándú stále čeká i bývalá starostka Ždánic Iva Stafová. Přitom už měla návrat domů na dosah, ale přesto nakonec neodletěla. „Měla jsem letět s německým letadlem, do kterého pro naplnění kapacity vzali i pár Čechů. Vzhledem k mému věku jsem se na seznam dostala i já. Nakonec jsem ale své místo uvolnila jiné ženě z Prahy. Byla sice mladší, ale měla poraněnou nohu a navíc neuměla žádný cizí jazyk. Zůstala by zde se zraněním a bez svých přátel, s nimiž cestovala, proto jsem jí své místo uvolnila. Je fakt, že jsem mohla být už v neděli doma,“ prozradila dvaasedmdesátiletá žena, která jako reprezentantka Československa v mládí dvakrát vybojovala titul vicemistryně světa v rychlostní cyklistice.

Udržování psychické i fyzické kondice

Kvůli své velkorysosti nyní sedí na hotelu v Káthmándú doposud o dvanáct dnů více, než předpokládala a návrat zpět se zatím nerýsuje. Přesto se s dvěma přáteli snaží udržovat v dobré fyzické i psychické kondici.

„Vstávám mezi sedmou a osmou hodinou, protože nemáme kam spěchat. Půl hodiny cvičím a poté jdeme společně na snídani. Po jedenácté hodině běhám patra hotelu. Za zhruba půlhodiny jich denně vyběhnu šestapadesát. Hotel má sedm poschodí a já je všechna dávám osmkrát. Mí přátelé také běhali, ale nyní dávají přednost posilování na střeše hotelu. Okolo druhé hodiny jdeme na oběd a odpoledne hrajeme kostky a karty. Kromě toho samozřejmě komunikujeme s domovem, vyřizujeme maily, píšeme SMS a telefonujeme. Naštěstí tady máme docela dobré připojení k internetu, takže můžeme i sledovat celkové dění ve světě. Já se odreagovávám sledováním starých pořadů Všechnopárty, což je sranda,“ svěřila se bývalá československá reprezentantka.

Vedení hotelu připravilo pro své hosty, kteří v Káthmándú nedobrovolně uvízli, příjemné rozptýlení. V úterním odpoledni se mohli zájemci zúčastnit kurzu vaření typického nepálského pokrmu s názvem momo. Práci šikovných kuchařů sledovali kromě našich krajanů také Kanaďané, Angličané a Asiaté.

Přečtěte si  Lužní lesy na jihu Moravy jsou od prosince bohatší o tři nové přírodní památky

„Momo se připravuje z jednoduchého těsta z vody a mouky. To se rozválí, plní zeleninou nebo masem a vaří v páře. K tomu se dělá speciální omáčka z rajčat, cibule, česneku, chilli papriček a spousty koření, které ani všechno neznám. Je to výborné, ale šíleně ostré. Na zapití se proto výborně hodilo nepálské pivo s příhodným názvem Everest. Celý kurz byl úžasný zážitek. Kuchařům se ruce při sekání masa a zeleniny kmitaly neuvěřitelnou rychlostí. Byla to úplná symfonie. Vše jsme si mohli všichni vyzkoušet také, ale samozřejmě, že nám to nešlo tak rychle,“ podělila se o zkušenosti z kulinářského zážitku Iva Stafová. Trosečníci z České republiky zatím neví, kdy se jim podaří z Nepálu odletět.

Termín návratu stále nejistý

„Máme informace, že by jedno letadlo mělo letět snad druhého dubna do Holandska a o dva dny později do Německa. Dostala jsem slib, že budu moct hned s následujícím německým letadlem odletět, když jsem dala přednost zraněné ženě. Zatím ale nemáme nic jistého. Nic není potvrzené. Z ambasády jsme dostali doporučení, abychom se zaregistrovali i do holandského letadla, ale tam jsou formuláře jen v holandštině, kterou nikdo z nás neovládá, tak s tím máme docela problém,“ povzdechla si v závěru telefonického hovoru Iva Stafová.

Podle jejího odhadu je nyní v Nepálu okolo pětadvaceti obyvatel České republiky, kteří se chtějí dostat zpět domů. Nepál patří mezi epidemií nejméně zasažené země na světě. Potvrzeno je zhruba 10 případů, které jsou převážně z řad turistů.

Autor: Lenka Fojtíková, Foto: archiv Ivy Stafové

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*