Ivančice chtějí obnovit památník rodáka Alfonse Muchy, plánují prodávat pohlednice

Památník Alfonse Muchy v Ivančicích

Památník svého rodáka chtějí Ivančice rekonstruovat za pomocí fundraisingu. Lidé přispějí nákupem pohlednic s vyobrazením triptychu Tři věky: Věk lásky, Věk rozumu, Věk moudrosti.

Svůj triptych Alfons Mucha naskicoval před svou smrtí v roce 1989. Na třech typech pohlednic jej vydala Státní tiskárna cenin. Pohlednice jsou vytisknuty v limitované sérii a opatřeny stíracím výherním polem. Cílovou částku na obnovu Ivančice vyčíslily na 15 milionů korun.

Památník zároveň slouží jako muzeum. Rekonstrukce je podle vedení Ivančic nutná z hlediska kulturního i turistického. Radnice dlouho sháněla vhodný námět pro připravované pohlednice, triptych Tři věky pro tento účel zdarma poskytl malířův vnuk John Mucha

„Alfons Mucha namaloval mnoho původních skic Tří věků, které se dochovaly v různém stavu, ale žádná z nich nebyla pro takovýto účel vhodná. Rozhodl jsem se, že Ivančicím poskytnu Tři věky v dosud nezveřejněné kolorované verzi, a věřím, že k vybrání dostatečného množství financí na obnovu muzea pomohou,“ uvedl podle serveru Seznam Zprávy John Mucha.

Stěžejní dílo ivančického rodáka Alfonse Muchy, slavný cyklus Slovanská epopej, se přesune do Moravského Krumlova. O posledních přípravných krocích jsme psali v tomto článku.

Možnost výhry i exkluzivní vydání

Nedokončený triptych vychází na třech sběratelských pohlednicích, každá v nákladu dvacet tisíc kusů. Pohlednice už lze zakoupit na internetu.

Muchův nedokončený triptych vyjde na třech sběratelských pohlednicích, každá v nákladu 20.000 kusů. Pohlednice už je možné koupit na internetu. Jednu pohlednici lze koupit za 777 korun, triptych za 1555. Sběratelé s eminentním zájmem mohou zakoupit triptych exclusive za bezmála deset tisíc korun.

„Zástupci města nás oslovili, zda bychom jim pomohli vyrobit pohlednice, které budou něčím výjimečné. Kromě nádherného motivu jsme na zadní stranu umístili stírací pole podobné losům loterijních společností, vyrobené pomocí bezpečnostní technologie a ukrývající možnou výhru. Současně jsme na přední stranu umístili kromě triptychu také podobiznu Alfonse Muchy a jeho podpis, obojí lze ale vidět pouze pod UV světlem,“ citoval server Tomáše Hebelku ze Státní tiskárny cenin.

Zdroj: Ivančice Muchovi, město Ivančice

Přečtěte si  Životní jubileum dramaturga a překladatele, dřívějšího rektora JAMU Václava Cejpka

Související články

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*