Slovanská epopej se přesune do Krumlova, potvrdilo vedení Prahy

Vizualizace výstavy Slovanské epopeje v rekonstruovaných prostorách zámku v Moravském Krumlově

Pražští radní potvrdili smlouvu o vypůjčení slavného díla Alfonse Muchy na zámek v Moravském Krumlově. Přesné datum přestěhování nechtějí představitelé české metropole zveřejnit, vedou je k tomu bezpečnostní důvody. K vystavení v opravených prostorách by mělo dojít už během léta. Výpůjčka platí na pět let, pak se vrátí zpátky.

O návratu Slovanské epopeje na Moravu jsme naposledy psali v tomto článku.

Cyklus dvaceti pláten se aktuálně nachází v depozitáři Galerie hlavního města Prahy. Zanedlouho se přestěhuje do zrekonstruovaných prostor moravskokrumlovského zámku. “Město Moravský Krumlov splnilo podmínky, které mu hlavní město Praha dalo, abychom mu soubor díla Slovanská epopej zapůjčili. Podmínky byly velmi přísně nastaveny,“ řekla podle veřejnoprávní České televize pražská radní Hana Třeštíková. O smlouvě by mohlo pražské zastupitelstvo rozhodovat ve čtvrtek.

Přesné datum návratu na Moravu nechce vedení Prahy s odkazem na bezpečnost oznámit. Veřejnost bude informována až o konkrétním termínu otevření expozice. Podle starosty Moravského Krumlova Tomáše Třetiny se světově proslulé dílo nebude převážet najednou. „Bude to tak natřikrát, ale není to horizont měsíce, ale dvou až tří týdnů, maximálně čtyř. Chceme mít epopej co nejrychleji,“ citovala Česká televize starostu. Slovanská epopej by podle něj mohla být k vidění už v červenci.

Ivančice chtějí obnovit památník věnovaný svého slavnému rodákovi Alfonsi Muchovi. Peníze chtějí vybrat prodejem sběratelských pohlednic s Muchovým triptychem Tři věky.

Epopej se vrací na Moravu

Prvních jedenáct pláten Slovanské epopeje slavného malíře a moravského rodáka Alfonse Muchy bylo v roce 1919 vystaveno v Praze v Klementinu a v letech 1920 až 1921 sklízelo úspěchy na expozicích v New Yorku a Chicagu. Celý cyklus obrazů byl poprvé vystaven v roce 1928 ve Veletržním paláci v Praze a obrazy přešly pod správu Galerie hlavního města Prahy. V roce 1933 byla plátna srolována a uložena do depozitáře.

Až v roce 1963 je galeristé vystavili na zámku v Moravském Krumlově, kde Slovanská epopej zůstala do roku 2011. Posléze byla odvezena, ale Praha nebyla schopná postavit samostatné výstavní prostory, jak požadoval autor. Muchovo dílo má proto opět zamířit do moravskokrumlovského zámku, kde jsou pro ně připraveny zrekonstruované výstavní prostory.

Přečtěte si  Nadšenec vyšel po stopách Cyrila a Metoděje z Konstantinopole na Moravu. Chce oživit jejich odkaz i přispět na opravu kostela

Autor: pjk, foto: město Moravský Krumlov

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*