Slovanská epopej nepatří Praze, rozhodl soud. Dal za pravdu příbuznému Muchy

Husitský triptych "Kouzlo slova" z cyklu Slovanská epopej od Alfonse Muchy

Pražský obvodní soud rozhodl, že Praha není vlastníkem cyklu obrazů Slovanská epopej, jehož autorem je Alfons Mucha. Příbuzný slavného malíře John Mucha tvrdí, že se Praha majitelem obrazů nikdy nestala. Nesplnila totiž autorovu podmínku postavit pro plátna samostatné výstavní prostory. Slovanská epopej má navíc příští rok zamířit zpět na Moravu.

O Slovanské epopeji jsme v souvislosti s možným návratem na Moravu naposledy psali v tomto článku.

Česká metropole vzápětí po vynesení rozsudku obvodního soudu pro Prahu 1 oznámila, že se proti verdiktu odvolá. Soudkyně Marie Tvrdková podle veřejnoprávní České televize uvedla, že podmínka stanovená Alfonsem Muchou nebyla dosud splněna a darování se tak stalo neúčinným. Praha podle ní nemohla obrazy ani takzvaně vydržet.

Potvrzení rozhodnutí odvolacím soudem nepovede automaticky k připadnutí obrazů Johnu Muchovi. Bylo by nutné znovuotevřít dědické řízení, ve kterém by jako zákonní dědicové stanuli John Mucha a jeho nevlastní sestra Jarmila Mucha Plocková. Ta v minulosti vyjádřila nesouhlas s podáním žaloby.

Epopej se má vrátit na Moravu

Světoznámý cyklus obrazů se v současné době nachází v depozitáři Galerie hlavního města Prahy. Český metropole loni v říjnu schválila, že Slovanskou epopej na pět let zapůjčí na zámek v Moravském Krumlově, kde byly obrazy vystaveny do roku 2011. Zatím k tomu ale nedošlo. Vadí dosud nedokončená rekonstrukce výstavních prostor na zámku. K převozu by mohlo dojít na jaře příštího roku.

Prvních 11 pláten Slovanské epopeje slavného malíře a moravského rodáka Alfonse Muchy bylo v roce 1919 vystaveno v Praze v Klementinu a v letech 1920 až 1921 sklízelo úspěchy na expozicích v New Yorku a Chicagu. Celý cyklus obrazů byla poprvé vystavena v roce 1928 ve Veletržním paláci v Praze a obrazy přešly pod správu Galerie hlavního města Prahy. V roce 1933 byla plátna srolována a uložena do depozitáře. Až v roce 1963 je galeristé vystavili na zámku v Moravském Krumlově, kde Slovanská epopej zůstala do roku 2011. Posléze byla odvezena, ale Praha nebyla schopná postavit samostatné výstavní prostory, jak požadoval autor. Muchovo dílo má opět zamířit do moravskokrumlovského zámku, kde se pro ně připravují výstavní prostory.

Přečtěte si  Návrat klasiky: Moravské divadlo uvede Kytici po 82 letech

Autor: pjk, foto: Wikimedia Commons

Doporučujeme


3 Comments

  1. Ještě by mohla žalující strana navrhnout soudu předběžné opatření, aby v zájmu záchrany pláten byly tyto neprodleně odvezeny mimo dosah moci Hlavního města Prahy jeho přisluhovačů!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*