Ivermectin není experiment, brání se lékaři. Pacienty pečlivě vybírají

Ilustrační foto

Lékaři z brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny varovali před neuváženým používáním léku ivermectin. Zvláště nebezpečná je forma určená pro veterinární účely. Látka se podává pouze pečlivě vybraným pacientům spolu s dalšími léky. Zároveň se podle nich nejedná o experimentální léčbu.

Neprovádíme experiment

“Varujeme před neuváženým používáním léku ivermectin, zvláště pokud určen primárně k veterinárním účelům. Ivermectin pro humánní účely je v současné době podáván spolu s dalšími léky pouze pečlivě vybraným pacientům s COVID-19, a to po posouzení jejich zdravotního stavu ošetřujícím lékařem,” stojí v prohlášení, pod kterým je podepsána řada vedoucích lékařů svatoanenské nemocnice.

Zároveň se ohradili proti tvrzení, že podávání ivermectinu představuje experimentální léčbu nepodloženou žádnými důkazy z klinických studií. “Kolektiv lékařů z I. interní kardioangiologické kliniky se rozhodl použít ivermectin v rámci získání pilotních zkušeností a na podkladu doporučených postupů publikovaných skupinou amerických lékařů z aliance FLCCC a na podkladu dat z mnoha menších klinických a epidemiologických studií,” uvedli lékaři.

Podle získaných informací měl ivermectin velmi příznivé reference, co se týče efektivity i bezpečnosti. Jedná se o lék registrovaný k humánnímu použití, nicméně dovezený formou mimořádného dovozu léku neregistrovaného v České republice.

“Existuje aktuální stanovisko americké autority National Institutes of Health, která se problematikou užití ivermectinu zabývala na vědeckém panelu. Tam se konstatuje, že v současné době neexistují jasné argumenty pro ani proti použití ivermektinu v léčbě nemoci COVID-19,” informovali dále lékaři s tím, že toto stanovisko je volně k dispozici a je datováno k 11. únoru letošního roku.

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně

Speciální léčba je součástí výzkumu

Ve svatoanenské nemocnici užívají podle svých slov lékaři veškeré dostupné doporučené postupy v léčbě nemocných s COVID-19 a do terapie nad rámec této standardní léčby i nadále zařazují u vhodných pacientů ivermectin. Podávání tohoto léku je zároveň součástí výzkumného projektu hodnotícího efekt komplexní léčby.

“Je připravena akademická studie, která by mohla přinést do této problematiky exaktní data. Ke spoluúčasti jsou zvána také další zdravotnická zařízení či vědecké instituce,” uvedli na konci prohlášení lékaři.

Zdroj a foto: FNUSA

Související články

Přečtěte si  Proměněné nádraží v Moravském Berouně se v dubnu znovu otevírá pro cestující

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*