Jak vypadala kina v Ostravě? Město zve na výstavu do archivu

Kino Rekord, později Mír na Halasově ulici ve Vítkovicích.

Podzimní výstava Archivu města Ostravy je letos věnována historii biografů na území moravskoslezské metropole. Návštěvníci se dozví zajímavosti o městských i vesnických kinech na území dnešní Ostravy. Vernisáž ve foyeru ostravské Nové radnice se koná 6. září v 15 hodin. Výstava bude otevřená do konce září.

Na devíti panelech se návštěvníci dozví informace o kinech, která v minulosti tvořila součást ostravských obcí. “Doslova zlatou érou existence venkovských i městských kin bylo meziválečné období, kdy filmy němé a posléze ty zvukové tvořily jádro lidové zábavy. Během druhé světové války a po ní sice řada kin zanikla, ale v souvislosti s budováním velkých ostravských sídlišť další kina vznikala,” zve ostravský magistrát na výstavu.

Díky vynálezu televize a jejímu rozšířením prakticky do všech domácností během 60. a 70. let, došlo ke zmenšení zájmu o návštěvu biografů. Postupně tak byla stará kina rušena a filmová představení se koncentrovala do větších a moderněji vybavených zařízení, která se v čase vyvinula až do podoby moderních multiplexů s řadou promítacích sálů.

Vedle těchto chrámů moderního filmového průmyslu zůstala zachována tradice malých uměleckých kin, orientovaných na menšinového, avšak velmi náročného diváka. Malá kina lze dodnes vidět i v nemálo menších obcí.

Zdroj a foto: město Ostrava

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*