Jeskyně Výpustek v Moravském krasu zahajuje dětské prohlídky v doprovodu Medvěda Bruna

Medvěd Bruno bude i letos v létě provádět děti od čtyř do deseti let jeskyní Výpustek u Křtin v Moravském krasu na Blanensku. Třičtvrtěhodinovou interaktivní zábavně-vzdělávací prohlídku jeskyně, kterou se prohnalo čtyřicet tisíc let historie, připravil divadelní režisér Jiří Liška. Skupinka dětí s průvodcem prochází Výpustkem a přitom cestují v dávných časech a plní úkoly z těchto období historie jeskyně. Cílem hry je nalézt kolečka do pokaženého stroje času a vrátit se zpět do současnosti.

„Po loňském úspěchu, kdy například rekreanti z okolních kempů a penzionů uvítali tuto možnost, jak zabavit své děti, jsme se rozhodli speciální dětské prohlídky i letos opakovat. Každou středu a sobotu odpoledne, po běžné otevírací době, aby se jejich účastníci nerušili s návštěvníky klasické prohlídky,“ říká vedoucí jeskyně Výpustek Hana Horáková. 

Dětské prohlídky „Medvěd Bruno a stroj času“ připravuje Správa jeskyní České republiky od 1. července 2023 vždy ve středu a sobotu v 16:30 a 16:45. Nutná je REZERVACE nejméně den předem, buď na telefonu 516 439 111 či e-mailu vypustek.rezervace@caves.cz.

Děti by se měly formou her dozvědět ty nejpodstatnější informace z historie jeskyně. Krasové podzemí v Křtinském údolí je proslaveno nálezy tisíců kostí pravěkých medvědů jeskynních (ursus spelaeus). Ač na různých rekonstrukcích působí tato až tři a půl metru vysoká zvířata děsivě, podle paleontologických výzkumů byli býložraví, což se jim stalo osudné za poslední doby ledové. Po ochlazení pro ně nezbyla rostlinná potrava. Znovu medvědi ve Výpustku ožili nyní na rozměrných komiksech a hravých tabulích z pera a štětce výtvarnice Anety Doležalové. 

Kromě dětských prohlídek nabízí jeskyně také zážitkové trasy do nepřístupných prostor

V ději prohlídek se cestovatel v čase dostane do pravěku, ale stroj času mu rozbijí neandrtálci. Medvěd Bruno cestovateli pomáhá stroj opravit. Zmáčknou tlačítko a přenesou se do krytu – tajného podzemního velitelského pracoviště armády. Další stanoviště přiblíží například nacistickou podzemní výrobu součástek do letadel, těžbu fosfátových hlín či činnost středověkých mastičkářů.

Labyrint chodeb a dómů Výpustek vytvořila ponorová činnost Křtinského potoka. První zdokumentovaní návštěvníci již v 17. století nacházeli kosti pravěké zvířeny. V tomto období také vytvořil první popis jeskynních prostor mnich Martin Alexander Vigsius. Jan Ferdinand Hertold v roce 1669 ve spise Tartaro-Mastix Moravie popisuje „temné otvory do chodeb a propastí, které se dosud nikdo neodvážil prozkoumati“.

Přečtěte si  Neplánovaná výluka historického vlaku mezi Břeclaví a Lednicí: Hurvínek se na koleje vrátí ve druhé polovině srpna

Jeskyně Výpustek myslí i na školní výpravy, stejně jako ostatní tuzemské jeskyně má připravené pracovní listy, kde si mohou školáci formou kvízu ověřit prohlídkou podzemí získané znalosti a informace. Pokračuje i druhá loňská novinka (po domluvě předem) – zážitková trasa Za tajemstvím jeskyně, kde zájemci s baterkami a v helmách prozkoumají dosud nepřístupné prostory mezi armádním vestavěným krytem a přírodní stěnou jeskyně a v podřepu či po čtyřech nahlédnou i do Nízké chodby s tenkými krápníkovými brčky – makaróny.  

Autor: red Zdroj a foto: Správa jeskyní ČR

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*