Jihem Moravy se prohnalo tornádo. Polovina obce Hrušky je srovnaná se zemí. Do nemocnic míří množství zraněných

Hodonínsko zasáhlo tornádo. Přesunují se tam Všechny jednotky integrovaného záchranného systému včetně záchranných útvarů a USAR týmů, které vyhledávají lidi pod sutinami. Hodonín svolal krizový štáb. Nemocnice Hodonín eviduje velké množství zraněných, hlášeno je už 5 obětí na životech. Záchranáři vyhlásili mimořádnou událost třetího stupně.

Tornádo se k zemi spustilo před obcí Hrušky na Břeclavsku a pokračovalo přes Moravskou Novou Ves, Mikulčice, Lužice až k Hodonínu a zanechalo zkázonosnou stopu dlouhou 15 km. Odhady hovoří o síle stupně F3 nebo F4 a vítr tedy dosahoval rychlost kolem 250 km/h.

Nejpostiženější jsou obce Hrušky, Lužice, Moravská Nová Ves, Mikulčice a další. V tuto chvíli je bilance 100 až 150 zraněných, od dětí až po dospělé. Na Jižní Moravě je momentálně bez dodávek energie 32 tisíc domácností právě v oblasti severně od Hodonína. Ve Zlínském kraji to pak je 15 tisíc.

Podle mluvčí jihomoravských záchranářů Hedviky Kropáčkové jsou zaznamenány i oběti na životech. Ministerstvo vnitra žádá obyvatele postižených obcí aby nevycházeli:

Mikulčice na Hodonínsku podle starostky Marty Otáhalové vypadají jak po válce. V obci se převrátil autobus, lidem zajišťují přístřeší ve sportovní hale, uvádí ČTK. 

Půl obce je téměř srovnáno se zemí,“ řekl ve vysílání Radiožurnálu místostarosta obce Hrušky Marek Babisz. „Kostel nemá věž, základní škola nemá střechu a zateplení, rodinné domy jsou pouze obvodové zdi. Jsou tam zranění, je to doopravdy hrozné,“ uvedl.

„Máme celou dědinu rozmlácenou. Během deseti minut byla rozmlácená celá obec. Budou pravděpodobně i mrtví. Tady hodinu není signál, po hodině přijeli hasiči,“ cituje iDnes.cz starostu Moravské Nové Vsi Marka Košuta.

Obraz zkázy v Moravské Nové Vsi

Na místě zasahují záchranáři z Moravy, Slovenska. Z Rakouska na místo zamířilo20 sanitek a 2 záchranné vrtulníky. Pacienty si budou předávat na velkém parkovišti na dálnici D2.

Přečtěte si  Dynamický vývoj řeky takřka v přímém přenosu: Morava u Litovle změnila svůj tok

V Hodoníně byla v ulici Brněnská poškozená benzínová čerpací stanice. Unikal tam plynu a na místě se nacházely zraněné osoby. Policie vyzvala lidi, aby pokud musí být venku, tak se místu vyhnuli.

Poničený kostel v Hruškách
Zničená obec Hrušky
Lužice
Lužice

Autor: red Foto: FB Lovci bouřek, HZS JMK

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*