Jihlava zvyšuje cenu za vodu. V okolí bude dražší, uklidňuje vedení města

Cena za vodu patří mezi položky, které sledují trend zdražování. V některých obcích se příští rok zvýší o více než deset procent. Jiná situace panuje v Jihlavě, kde se podařila udržet relativně nízká cena, informovalo vedení města.

“Vodné bude dražší o 2,14 korun (52,19 Kč bez DPH) a cena stočného se zvýší o 3,35 korun (39,78 Kč bez DPH). Za kubík vody (vodné a stočné dohromady) tak budou odběratelé platit 101,17 korun včetně desetiprocentní DPH. Vodné a stočné v Jihlavě, které doposud činí 95,13 Kč, se tak od příštího roku zvýší o 6,35 %,” uvedla tisková mluvčí jihlavské radnice Aneta Hrdličková.

Zvýšení ceny vody v Jihlavě není podle vedení města zdaleka tak razantní jako v ostatních obcích v blízkém okolí. Cena za vodné a stočné se totiž v 25 členských obcích Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) příští rok zvýší o 11 procent. Za dodávku metru krychlového pitné vody a vyčištění stejného množství odpadní vody budou jejich obyvatelé včetně 10% DPH platit 111,09 Kč. V Jihlavě, kde vodárenskou infrastrukturu provozuje od loňska městská společnost SMJ, bude zdražení šestiprocentní.

Za růstem cen je i špatná infrastruktura

Hlavním důvodem k navýšení cen vodného a stočného jsou zvýšené ceny za veškeré energie, ale také současný stav vodohospodářské infrastruktury. Podle vedení Jihlavy je zastaralá, poruchová a vyžaduje vysoké investice do oprav. Zvyšování cen se tak dá očekávat i v dalších letech. 

„Oprava a obnova vodohospodářské infrastruktury v Jihlavě dlouho stagnovala kvůli dlouholetému soudnímu sporu o její vlastnictví. Teprve po převzetí infrastruktury počátkem ledna letošního roku jsme zjistili její skutečný stav. Abychom vůbec mohli čerpat dotace a začít s její obnovou, tak bohužel musíme vodné a stočné navýšit. Město nemá finance na sanaci tak velkých částek,“ uvedla primátorka města Karolína Koubová.

Jinde mají vodu dražší 

Vedení Jihlavy také poukázalo na stav v ostatních městech se stejným dodavatelem. Vodárenská akciová společnost dodává pitnou vodu v povodí Dyje, tedy v jihozápadní části Moravy. Z jejích stránek vyplývá, že Jihlava zůstane s cenou vody na úrovni zdaleka nejlevnější. Například v Ivančicích a na Brněnsku bude cena kolem 116 korun, v Blansku budou platit 114 korun, Třebíč má cenu stanovenou na 109 korun a Žďár nad Sázavou na 103 kroun.

Přečtěte si  Do Zlína zamíří elita evropské rally včetně jedenáctinásobného vítěze Kopeckého

Ze stránek Vodárenské a.s. je patrné, že Jihlava zůstane s cenou vody na úrovni 101 korun zdaleka nejlevnější. Např. v Ivančicích, na Tišnovsku, Šlapanicku, Židlochovicku bude cena 116 korun, v Blansku budou platit 114,27 Kč, Třebíč má cenu stanovenou na 108,72 korun a Žďár nad Sázavou na 103,10 korun.

Zdroj a foto: město Jihlava

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*