Jihomoravský kraj plánuje centralizovat řízení nemocnic, zřídí jedinou akciovku

Ilustrační foto

Devět nemocnic zřizovaných Jihomoravským krajem sjednotí jedna velká akciová společnost. Krajští radní záměr podpořili na úterním jednání. Od transformace si slibují lepší služby a hospodárnost.

Na přípravě transformace krajských nemocnic začalo pracovat už předchozí vedení Jihomoravského kraje. V případě schválení zastupitelstvem na začátku listopadu dojde ke zahájení celého procesu.

„Akciovou společnost nezřizujeme za účelem tvorby zisku, nemáme v úmyslu se nemocnic zbavovat ani je privatizovat. Tento krok pouze zefektivní zdravotní péči,” uvedl krajský radní pro oblast zdravotnictví Jiří Kasala s tím, že kraj považuje stávající síť nemocnic za vyhovující.

Pocítili jsme ale potřebu této transformace například během covidové pandemie. Akciová společnost zajistí společné nákupy, povede společné vyjednávání se zdravotní pojišťovnou a jednotnou komunikační strategii s brněnskými fakultními nemocnicemi,“ doplnil Kasala.

Lidé nic nepoznají

Podle jihomoravského hejtmana Jana Grolicha lidé změnu nepoznají. „Budou chodit do stejných nemocnic, za stejnými doktory. Je to záležitost vnitřní struktury a změna právní formy,” sdělil Grolich. “Od tohoto silného subjektu si slibujeme ekonomickou stabilitu a lepší kvalitu a rozsah zdravotní péče i v regionech mimo Brno,“ dodal hejtman.

V novém modelu budou mít krajské nemocnice jediného předsedu představenstva a v jednotlivých zařízeních takzvané ředitele odštěpných závodů.

Jihomoravský kraj je zřizovatelem bývalých okresních nemocnic v Břeclavi, Znojmě, Vyškově, Kyjově, Hodoníně, Tišnově, Ivančicích, Letovicích a Hustopečích. Kraj je jedním z posledních v republice, který transformaci nemocnic ještě neprovedl.

Na území Jihomoravského kraje se také nachází řada nemocnic, které nejsou pod správou kraje. Nemocnice v Blansku, Boskovicích a Nemocnice Milosrdných bratří a Úrazová nemocnice v Brně jsou příspěvkovými organizacemi daných měst. Pod správu státu pak patří Fakultní nemocnice Brno, Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, Vojenská nemocnice Brno a Psychiatrická nemocnice Brno a Masarykův ontologický ústav.

Zdroj a foto: Jihomoravský kraj

Související články

Přečtěte si  Historické stopy v Kateřinské jeskyni: Od pravěkých kreseb až po podpisy z 19. století

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*