Jindřich Štreit: Morava se probouzí do krásy, měli bychom pracovat i na zušlechtění duše

Jindřich Štreit, fotografický autoportrét
Jindřich Štreit, fotografický autoportrét

Na neděli 17. listopadu 2019 připadá třicáté výročí událostí, které vedly k pádu vlády jedné strany. Komunistický režim se zhroutil, nastala doba polistopadová. Takzvaná „Sametová revoluce“, jak jsou někdy převratné události konce roku 1989 nazývány, nastolila nové podmínky – euforické první svobodné volby i těžkou ekonomickou transformaci; velké naděje i velká zklamání. A jak je na tom Morava po těchto třech dekádách? Kam dospěla, je vyhovující její současné postavení a jaká je její budoucnost? Na tyto otázky odpovídal Jindřich Štreit.

„Morava se probouzí do krásy. Projel jsem kus světa, ale takovou pestrost přírody, aglomerací měst a vesnic jsem na tak malém úseku země neměl možnost zaznamenat,“ vyjadřuje své pocity Jindřich Štreit. “Města se probudila do krásného rána. Středy měst, náměstí jsou renovována.Tolik historických památek se hned tak nenajde. Mám radost také z toho, že i vesnice zaznamenaly veliký rozkvět. Jih Moravy měl vždy osobitý charakter a udržoval si vysoký standard, ale když projíždíme i severem Moravy, kde byly většinou zanedbané vesnice, to už tak není. Ostrava, která byla zavalena dýmem, kvete.”

Uznávaného výtvarníka a uměleckého fotografa těší, že velký rozkvět celá Morava. „Samozřejmě, že je stále co zlepšovat, ale ten, kdo v naší zemi nebyl třicet let, tak je velmi překvapen a zemi nepoznává,“ pochvaluje si.

Na druhou stranu dodává, že bychom se neměli zastavovat pouze u hmotného blahobytu. „Tak, jak se po materiální stránce změnila země, tak bychom měli pracovat i na zkulturnění a zušlechtění naší duše. Není nutné se jen kabonit, být uzavření, prožívat stresy. Je krásné, když se lidé potkávají a usmějí se, jsou k sobě tolerantní a vycházejí si vstříc, přejí druhému jen to dobré a přestanou si závidět.

prof. Jindřich Štreit je uznávaný výtvarník, umělecký fotograf a vysokoškolský pedagog. od roku 1972 cíleně věnuje zobrazování života na vesnici a fotografování portrétů. Zabývá se dokumentárními projekty v cizině i doma na Moravě. Každé léto organizuje výstavní expozice na hradě Sovinec. Je členem Sdružení Q Brno, Spolku olomouckých výtvarníků a dalších kulturně-uměleckých organizací. Jindřich Štreit byl v roce 2017 nominován v anketě Osobnost Moravy, obsadil tehdy páté místo.

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*