Karviná se bojí zničení Šikmého kostela, vznikla petice proti stavbě průmyslové zóny

Kostelu sv. Petra z Alkantary ve staré Karviné se přezdívá "šikmý" kvůli náklonu v důsledku hornické činnosti.

Karvinskem v posledních týdnech hýbe zpráva, že je Šikmý kostel a jeho okolí ohroženo stavbou průmyslové zóny. Ta má být součásti plánů na transformaci regionu z dílny vedení Moravskoslezského kraje. Až tisíce lidí aktuálně podepisují petici spolku Stará Karviná proti průmyslové zóně, která má údajně vzniknout v bezprostředním okolí kostela a ohrozit tamní přírodu i rozvíjející se turismus.

Vedení kraje hrozbu popírá. Část opozičních zastupitelů proto sepsalo otevřený dopis, ve kterém vyzývají ke zveřejnění měřitelných cílů a detailů schválených strategických projektů, stejně jako k větší otevřenosti procesu plánování.

„Veřejnost se dosud o strategických transformačních projektech za téměř dvě desítky miliard příliš nedozvěděla. Jasná není ani strategie, jak řešit úbytek pracovních míst nebo bytovou nouzi, která Karvinou trápí čím dál víc,” komentuje situaci karvinská a krajská zastupitelka Zuzana Klusová. Podle ní by do procesu měly být zapojeni všichni dotčení aktéři.

Vyústěním nedostatečné komunikace je podle opozice napjatá situace, kterou lze sledovat v oblasti pohornické krajiny kolem Šikmého kostela v Karviné-Dolech. „Veřejné mínění se začíná obracet proti zamýšlené transformaci, což může mít dalekosáhlé důsledky a vést k tomu, že se celý proces nepodaří zdárně dokončit. Chybí informovanost o projektech i o tom, jak konkrétně se bude řešit úbytek pracovních míst spojený s odchodem od uhlí nebo další sociální problémy s tím spojené,“ dodává karvinský zastupitel Petr Letocha.

„Rozhodně nebudeme stavět montovny u šikmého kostela nebo někde na dohled této dominantě,“ podotkl podle serveru iDnes.cz náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka. Zároveň však připustil, že nedaleká lokalita kolem bývalého Dolu Barbora je stále ve hře pro vznik průmyslového parku.

Chceme veřejné projednání plánu a posudky ze zahraničí

Vedení kraje autoři otevřeného dopisu vyzývají, aby zorganizovalo veřejné projednání transformačního plánu a zveřejnilo detaily o vybraných projektech za 19 miliard. Technologicky náročné projekty nad půl miliardy by měly být podrobeny oponentuře odborníků ze zahraničí.

Kraj by měl také seznámit veřejnost se strategií, jak bude řešit úbytek pracovních míst a sociální nerovnosti způsobené transformací průmyslu a energetiky. Region podle autorů dopisu trápí zejména rostoucí problém bytové nouze, kterou jen v Karviné aktuálně řeší téměř tisícovka domácností, stejně jako vysoký počet lidí v exekucích.

Přečtěte si  Na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity skončil třetí pedagog zapletený do skandálu sexuálního obtěžování studentek

O starou Karvinou v poslední době vzrostl zájem ze strany místních, ale i přespolních turistů, zejména díky bestselerové románové kronice Šikmý kostel z pera Karin Lednické.

Zdroj: Stará Karviná, otevřený dopis vedení kraje

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*