
Počet požárů způsobených zábavní pyrotechnikou při silvestrovských oslavách v posledních letech stoupá, varují hasiči. Během prvních tří hodin letošního roku zasahovali u 125 požárů, což je o 14 více než o rok dřív. Nejčastěji vzplane tráva, okrasné keře, kontejnery s odpady nebo věci na balkonech. Přibývá ale i požárů zaparkovaných aut a bytů, do kterých vlétly zapálené světlice, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí hasičů Nicole Studená.
Na přelomu roku hoří častěji než v období Vánoc a škody jdou do milionů korun. Tradičně nejvíc novoročních požárů je ve velkých městech. Nárůst požárů především od zábavní pyrotechniky zaznamenalo například Brno. Tam k prvnímu požáru roku 2019 vyjeli hasiči tři minuty po půlnoci.
V posledních pěti letech značně narostl počet požárů v časných ranních hodinách nového roku. “Je evidentní, že mnohé z těchto požárů vznikly v souvislosti s používáním pyrotechniky,” uvedla Studená. Mezi příčinami jsou neopatrnost, nedbalost, nesprávná manipulace s pyrotechnikou a nedodržování bezpečnostních doporučení. “V mnoha případech je na vině i nadměrná konzumace alkoholu, která způsobuje, že lidé přestávají být dostatečně ostražití,” doplnila mluvčí.
Hasiči doporučují certifikovanou pyrotechniku s návodem v češtině
Lidé by měli podle hasičů kupovat jen zábavní pyrotechniku s návodem v češtině a certifikační značkou, skladovat se má mimo dosah ohně. Odpalovat by se měla pouze na volném prostranství, minimálně 100 metrů od obydlí, tak aby neohrozila něčí zdraví nebo majetek. S pyrotechnikou nesmějí manipulovat děti bez dozoru dospělých, neměli by jí používat lidé pod vlivem alkoholu. Petardy mohou při nevhodném odpálení poškodit sluch, varovali hasiči.
Nezodpovědným slavícím hrozí pokuta
Podle zákona o požární ochraně si musí každý počínat tak, aby nezpůsobil požár, upozornila Zaoralová. “Jinak mu může být ze strany hasičů udělena pokuta až do výše 25.000 Kč,” doplnila.
Zábavní pyrotechnika se dělí do tří kategorií nebezpečnosti F1, F2 a F3. Třídu F1, kam patří například petardy, si může pořídit pouze ten, komu bylo alespoň 15 let. U kategorie F2 je vyžadován věk alespoň 18 let a u F3 dokonce 21 let a to jen osobám s právní způsobilostí k práci s pyrotechnikou.
Omezení ohňostrojů
Silvestrovské ohňostrojové řádění má i své četné odpůrce. Trpí především zvířata a malé děti. Města se také po oslavách potýkají s nepořádkem po použité pyrotechnice. V mnoha městech je její používání omezeno vyhláškou, ovšem Silvestr má obvykle výjimku. Některá města však plánují již pro příští rok zpřísnění i na Silvestra po vzoru Bratislavy nebo Krkonošského NP, kde zákaz ohňostrojů na Silvestra platí již letos.
Město Brno se rozhodlo po lokální omezení pyrotechniky v samém centru města. Pyrotechniku by měla nahradit velkolepá světelná show. Na náměstí Svobody bude zakázán vstup nejen s petardami, ale dokonce i s vlastním alkoholem. „Chceme obyvatelům i návštěvníkům Brna nabídnout možnost kultivovaně oslavit příchod nového roku v městském prostoru a zajistit jim atraktivní a bezpečnou zábavu, kterou si užijí i se svými rodinami,“ vysvětlila nový koncept Adéla Nováková z TIC.
Autor: red Zdroj: ČTK Foto: twenty20.com
Buďte první kdo přidá komentář