Kdy se Křeček ujme úřadu ombudsmana, zatím není jasné

krecek-ombudsman
Stanislav Křeček byl zvolen novým ombudsmanem

Jedna z nejvýznamnějších celostátních institucí sídlících na Moravě, Úřad veřejného ochránce práv, bude mít nového šéfa. Kdy se nově zvolený ombudsman Stanislav Křeček fakticky ujme funkce, zatím není jasné. ČTK sdělil, že o tom jedná s odcházející ombudsmankou Annou Šabatovou. Zákonný slib složí Křeček ve Sněmovně ve středu v poledne.

To se ještě musíme dohodnout s paní Šabatovou. Jednáme o tom,” uvedl Křeček na dotaz, kdy úřad ombudsmana sídlící v Brně převezme.

Ochránce práv složí slib do rukou komunisty Vojtěcha Filipa

Zákonný slib, kterým se ujme funkce veřejného ochránce práv, složí někdejší poslanec ČSSD a následně zástupce ombudsmanů Pavla Varvařovského a Šabatové Křeček do rukou místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Filipa (KSČM), upozornil server Blesk. Filip zastoupí předsedu dolní komory Radka Vondráčka (ANO), který bude na zahraniční cestě.

Ze zákona může nově zvolený ombudsman složit slib nejdříve den potom, co uplyne funkční období dosavadního veřejného ochránce práv, nejpozději ale do deseti dnů od zvolení. Funkční období Šabatové končí v úterý 18. 2.

Novým ochráncem práv Křečka zvolila Sněmovna ve středu ve druhém kole tajného hlasování. Kandidát prezidenta Miloše Zemana získal 91 hlasů ze 175 odevzdaných a porazil ve finále vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandera Schorma, nominanta Senátu. V prvním kole vypadl advokát Jan Matys, kterého rovněž navrhla horní komora.

Zvolení křečka vyvolalo nevoli u opozice

Opoziční poslanci z řad TOP 09, ODS, KDU-ČSL, Pirátů a STAN výsledek volby kritizovali. Spolek Milion chvilek pořádá v neděli 1. března v Praze kvůli Křečkově zvolení demonstraci. Následovat mají protesty v krajských městech. Křeček podle spolku popírá smysl instituce ombudsmana.

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: wikimedia.org

Související články

Přečtěte si  Zřízení CHKO Soutok může pomoci ukončit komáří kalamity na Břeclavsku

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*