Komenský se narodil před 430 lety. Přerov nachystal velkou výstavu

Jan Amos Komenský, portrét od Jürgena Ovense (po roce 1650).

Od narození moravského myslitele a pedagoga světového významu Jana Amose Komenského uplynulo 430 let. Výročí si připomínají na řadě míst. Letos zejména v Přerově, kde Komenský strávil část života.

“Milé matce mé vlasti, zemi Moravské, jeden z věrných synů jejích,” uvedl jedno ze svých děl významný teolog, filozof a pedagog Jan Amos Komenský. Narodil v roce 1592, přesné místo narození není jisté. Uvažuje se o Komně, Nivnici a Uherském Brodě na jihovýchodě Moravy.

Významné výročí si nenechali ujít na řadě míst nejen na Moravě, ale po celém světě. Velkou připomínku nachystali v Přerově, kde Komenský studoval na bratrské škole a kde také po návratu z německých studií vyučoval a později se stal rektorem. Oženil se tu také se svou první ženou Magdalenou Vizovskou.

Výstava, divadelní představení i workshop

Projekt s názvem Komenský znovu bude v Přerově zahájen tento týden ve čtvrtek a potrvá do 26. června. Jeho součástí bude i vyzdobení třinácti přerovských zastávek MHD v motivech slavného Komenského díla Orbis pictus.

Oslavy zahájí ve čtvrtek společná vernisáž v prostorách přerovského Muzea Komenského. První z nich nese název Komenského Cesta světla očima dětí. Návštěvníci si budou moci prohlédnout výtvarné práce žáků ZUŠ B. Kozánka v Přerově, díla jsou inspirována takzvanými stupni světla, tedy popisem šíření moudrosti mezi lidmi z Komenského knihy Cesta světla. Podle zástupců muzea se jedná o historicky první výtvarné zpracování těchto Komenského myšlenek.

Druhá výstava je nazvaná Kartograf Jan Amos Komenský. Návštěvníkům představí unikátní kolekci Komenského map Moravy ze sbírek přerovského muzea, a to v kontextu doby, ve které Komenský svou mapu tvořil. Veřejnosti budou také představeny nejnovější poznatky z výzkumů.

Součástí akcí bude i přiblížení památek na různých místech v centru města, které se vážou ke Komenskému. V plánu je několik komentovaných procházek pod vedením lektora z muzea, zájemci budou mít také možnost absolvovat procházku samostatně, pouze s tištěným průvodcem. Trasa povede mimo jiné k pomníku Komenského, který byl slavnostně odhalen roku 1874. Komenskému bude zasvěcena i tradiční muzejní noc, jejíž součástí bude představení Divadla Víti Marčíka s velmi úspěšným divadelním zpracování knihy Labyrint světa a ráj srdce.

Přečtěte si  FEJETON: Pověst o pokladu

Od čtvrtka do 22. dubna se v Přerově uskuteční také výtvarný happening Jarní zastávky s Komenským. „V minulosti jsme zastávky oblékali do velikonočního, letos jsme se rozhodli, že budeme výzdobu věnovat J. A. Komenského, od jehož narození uplyne v březnu 430 let. Představíme veřejnosti pohled mladých lidí na osobnost a dílo Učitele národů, který učil a žil v Přerově,“ doplnila Marta Jandová z přerovských kulturních a informačních služeb.

autor: pjk, zdroj a foto: město Přerov

Doporučujeme


1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*