Kometa vyhrála po sedmé z posledních osmi zápasů a spolu s Třincem vládne extralize

Hokejisté Komety Brno porazili v předehrávce 12. kola extraligy Plzeň 3:1 a po sedmé výhře z posledních osmi zápasů jsou spolu s Třincem na čele extraligy. Ovšem oproti Ocelářům mají dva zápasy k dobru. Brňané sice prohrávali po brance Tomáše Mertla, ale vyrovnal obránce Ondřej Němec a v 21. minutě otočil skóre Martin Zaťovič. Výsledek ještě pojistil v závěrečné power play Jakub Lev.

V dresu Komety si odbyl premiéru útočník Vladimír Svačina, který přišel z prvoligové Poruby. Za Plzeň nastoupil poprvé obránce Tomáš Voráček, který hostuje z pražské Sparty.

První možnost měl ve čtvrté minutě hostující Vlach, který zachytil rozehrávku Ondřeje Němce, ale jeho pokusu z levého kruhu chyběla přesnost. V čase 6:23 se hosté ujali vedení, když po kombinaci s Gulašem snadno skóroval Mertl. S osmi góly se posunul na druhé místo tabulky střelců za Gulaše (13 gólů).

Měl puk sám před gólmanem, ale ještě si počkal, až sjedu k tyči a perfektně mě našel,” ocenil Gulašovu přihrávku Mertl. “Dneska nás hodně, hlavně Milana Gulaše, hlídali. Asi se na nás hodně připravovali, často Milana zdvojovali, my ostatní jsme toho ale bohužel neuměli využít,” doplnil Mertl po klubový web.

Kometa bleskově za 26 sekund vyrovnala. Holík vyslal do úniku Ondřeje Němce, který si před Frodlem stihl přehodit puk na bekhend a zakončit do odkryté branky. Vrátit hostům vedení mohl ve 13. minutě Vlach, který ujel po přihrávce Eberleho, ale blafákem do forhendu na Vejmelku nevyzrál.

Plzeňský gólman zneškodnil i Plekancovu ránu po rychlém protiútoku. Na druhé straně tečoval Vlach Voráčkův pokus. Frodl s problémy vytěsnil Hruškovu střelu. Hosté se nedočkali vyrovnání po kombinaci své elitní formace, kterou zakončil Gulaš.

Dali první gól a pak už jsme se nějakým způsobem dohodli, že ho budeme zkoušet bránit. Je to samozřejmě těžké, protože hraje hodně minut a je těžké se tam na něj dostat pravidelně, ale po většinu zápasu jsme to zvládli,” uvedl Plekanec.

Po 43 vteřinách druhé části otočil stav Zaťovič, který proměnil ideální Holíkovu přihrávku v přečíslení. Ve 23. minutě měl domácí kapitán další šanci, ale tentokrát Frodla nepřekonal.

Musím říct, že ve druhé části jsme dost polevili, ta byla z naší strany špatná a Kometa v ní měla navrch. Ještě navíc jsme hned zkraje dostali na 1:2. Ovšem stále jsme měli dostatek času s tím něco udělat. Bohužel domácí to zatáhli, dobře bránili a k ničemu nás pořádně nepustili, my se těžko prosazovali,” podotkl Mertl.

Kometa držela těsný náskok i díky Vejmelkovi, který v úvodu třetí třetiny vyřešil závar před svou brankou. V 50. minutě měl jít pykat za zákrok na Gulaše Kucsera, ale plzeňský kapitán trest sportovně zrušil. Plzeň se dočkala přesilovky vzápětí po Lvově faulu, ale nevyužila ji. Výsledek dovršil 15 sekund před koncem do prázdné branky Lev. Tři body za gól a dvě asistence si připsal Ondřej Němec.

Hlasy trenérů:

Petr Fiala (Brno):V první třetině byli hosté nebezpeční, pak se nám ale podařilo odskočit na 2:1 a měli jsme spoustu dalších příležitostí na vstřelení branky. Otáčeli jsme hru a dostávali se do šancí. Třetí třetinu nás hosté přestříleli, měli náznaky, ale tutové šance k vyrovnání si nevytvořili. Hra bez brankáře už je pak hop, nebo trop. Hráči pracovali velice dobře a jsem rád, že jsme utkání zvládli za tři body.

Jiří Hanzlík (Plzeň): “Odehráli jsme skvělou první třetinu, pak ale nedokážu pochopit tu proměnu, co s námi udělá inkasovaný gól. Další třetina nám nevyšla, nedařilo se nám hrát s pukem. Když to řeknu diplomaticky, tak se tady dalo v pohodě hrát a sbírat body. To se však nestalo.

HC Kometa Brno – HC Škoda Plzeň 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 7. O. Němec (P. Holík, Zaťovič), 21. Zaťovič (P. Holík, O. Němec), 60. Lev (O. Němec, Pyrochta) – 7. Mertl (Gulaš).

Rozhodčí: Mrkva, Smetana – Seewald (oba Rak.), Lederer. Vyloučení: 2:3. Bez využití.

Diváci: 7524.

Brno: Vejmelka – O. Němec, Svozil, Pyrochta, Gulaši, Bartejs, Štencel, Malec – Kucsera, P. Holík, Zaťovič – L. Horký, Plekanec, Plášek – Lev, J. Hruška, Orsava – Jenyš, Kusko, Svačina. Trenéři: Fiala, Horáček, Pokorný a Oslizlo.

Plzeň: D. Frodl – Vráblík, Moravčík, Čerešňák, M. Houdek, L. Kaňák, Budík, T. Voráček – Gulaš, Mertl, P. Straka – Eberle, Roman Vlach, V. Němec – Indrák, Kodýtek, Pour – Kantner, Rob, Matiášek. Trenéři: Čihák, Jiří Hanzlík a Pejchar.

Autor: resp Zdroj: ČTK  Foto: HC Kometa Brno