
To, co se nepodařilo v době totality komunistům, zvládl letos pouhým okem neviditelný koronavir. Právě kvůli němu na Velehrad o víkendu připutoval zlomek množství lidí, než nač je každoročně toto poutní místo počátkem července zvyklé. Houkáním sirén a blikáním majáčků sanitek a hasičů odstartoval v sobotním večeru jednadvacátý ročník Večera lidí dobré vůle. Uskutečnil se stejně jako v minulých letech na nádvoří před bazilikou. Oproti předcházejícím ročníkům se ale letos mohli zúčastnit jen ti, kdo měli místenku, protože byl kvůli opatřením onemocnění covid-19 omezen počet přítomných na tisíc účastníků. Ještě před tím se věřící sešli v bazilice při modlitbě za vlast. Vedli ji společně pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka a olomoucký arcibiskup Jan Graubner.
Velehrad děkoval lidem v první linii boje s koronavirem
„Při Národní pouti se na Velehradě díváme ke kořenům nejen naší víry, ale i státnosti. Je na místě, abychom tady prosili za celou vlast. Máme ale i za co děkovat. Letošní Dny lidí dobré vůle jsou úplně jiné. Kvůli bezpečnostním opatřením se jich nemohli zúčastnit všichni, kdo by chtěli. Pozvali jsme proto především ty, jimž chceme vyjádřit poděkování. Jsou zde zástupci všech složek, kteří při koronavirové pandemii jakýmkoliv způsobem pomáhali. S ostatními se spojujeme v jejich domovech prostřednictvím přímého přenosu v televizi a skrze další sdělovací prostředky,“ uvedl olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Při modlitbě za vlast byli v bazilice v předních řadách vidět čelní představitelé politiky v čele s ministryní financí Alenou Schillerovou. Čestnou stráž potom drželi zástupci skautů z Modré a Velehradu, dvanáct sborů dobrovolných hasičů, krojovaní a u oltáře stála čestná stráž Armády České republiky posádkového velitelství Praha.

Sbírka pomůže potřebným zasaženým koronavirovou pandemií
Večerní koncert přenášený v přímém přenosu ale představil i další osoby a instituce, které při pandemii pomáhaly druhým. Jednalo se například o komunitu vietnamských katolíků v České republice nebo řád milosrdných bratří pomáhající nemocným v Itálii a Španělsku. Veřejná sbírka v rámci koncertu byla určena na přímou finanční pomoc lidem, kteří kvůli pandemii onemocnění covid-19 a s tím spojenými opatřeními přišli o peníze nutné k zajištění základních životních potřeb. Sbírku organizuje Charita České republiky. V okamžiku ukončení koncertu překonala vybraná částka 450 tisíc a nadále pokračuje.
Dny lidí dobré vůle připomněly významná výročí
Letošní oslavy Dnu lidí dobré vůle na Velehradě připomněly konec druhé světové války v roce 1945 a návštěvu papeže Jana Pavla II. v roce 1990. Svatý otec měl na Velehrad přicestovat už v roce 1985, protože ho ale komunistický režim nechtěl do tehdejšího Československa vpustit, věnoval velehradské bazilice alespoň ocenění v podobě Zlaté růže. Tu během sobotního večera na pódium přinesli hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek a starosta Velehradu Aleš Mergental.
V programu vystoupili talentování žáci ZUŠ Open
Mezi účinkujícími tradičně nechyběl Jiří Pavlica s Hradišťanem. Dále vystoupil slovenský zpěvák Miro Žbirka, Slovácký komorní orchestr, sólisté Filharmonie Bohuslava Martinů, sbor studentů Stojanova gymnázia Velehrad a také nejlepší žáci základních uměleckých škol v rámci celostátního happeningu ZUŠ Open. Mezi vybranými muzikanty komorního orchestru byl i osmnáctiletý Jan Pavelka z Blatnice pod Svatým Antonínkem, který je studentem Základní umělecké školy v Kroměříži a tamního arcibiskupského gymnázia. „Mám z toho respekt vystupovat před tolika lidmi,“ svěřil se mladý hráč na violu těsně před vystoupením.
Kardinál upozornil, že svět zasáhl nejen koronavir, ale také vlna násilí
V neděli oslavy vyvrcholily duchovním programem. Ráno v bazilice nejdříve sloužili mši svatou letošní novokněží České republiky a poté na prostranství sloužil mši svatou arcibiskup Jan Graubner a promluvu přednesl pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Mimo jiné řekl: „Po současné koronavirové ráně, která jak doufáme, dohasíná, si mnozí klademe otázku, jak dál. Můžeme hovořit o globální existenciální otázce. Současný neklid, projevy násilí, vandalismus masových demonstrací zasahují svět,“ uvedl kardinál. Podle jeho mínění společnost rozděluje bezradná roztříštěnost politických idejí s vytrácejícími se hodnotami, která je podporována mediálními výpady především skrze sociální sítě. Ty posílají do ulic manifestanty a svolávají demonstrace.
Křesťané by měli svědčit svým životem
„Stavíme a kácíme sochy. Můžeme se ptát, jestli to není fenomén zániku naší západní ale i křesťanské civilizace. Jak dál? Myslím, že odpověď existuje. Jsou to Ježíšova slova: „Budete mi svědky.“ Jedině pravdivé svědectví o věrnosti Ježíšovu zlatému pravidlu, jak byste chtěli, aby lidé jednali s vámi, tak vy ve všem jednejte s nimi. Třicet let nám snad stačilo, abychom pochopili, že svoboda není bez odpovědnosti,“ řekl v závěru kázání kardinál.
I letos se po nedělní bohoslužbě předávala vyznamenání a ocenění. Řád sv. Cyrila a Metoděje převzala zakladatelka mezinárodního festivalu současného umění s duchovním zaměřením Forfest Zdeňka Vaculovičová. Děkovné uznání ČBK obdržel za celoživotní literární činnost spojenou s formací a předáváním víry dětem a mládeži jáhen Josef Janšta. Pamětní medaile patří spoluzakladatelce Hnutí pro život Sylvě Bernardové a národnímu koordinátorovi Charity ČR pro mimořádné události a vedoucímu humanitárního oddělení Arcidiecézní charity Olomouc Martinovi Zamazalovi.
Autor a foto: Lenka Fojtíková
I za komunistů byl Velehrad Moravskou zemskou poutí – svátkem. Ještě papež JP II na začátku devadesátek mluvil o Moravanech a Moravě jako o křesťanském základu slovanské Evropy. Dnes se na Moravském Velehradě odehrává politická taškařice pro pražáky, kdy si z toho Češi vylhaně udělali základ své státnosti.