
Dva vrcholy Králického Sněžníku spojí visutý most dlouhý přes 700 metrů. Sky Bridge bude nejdelší lávkou svého druhu na světě, doplní nedalekou Stezku v oblacích. Zdaleka ne všichni však novou atrakci vítají.
Za ambiciózním projektem stojí majitelé rekreačního střediska Dolní Morava. Visutý most s názvem Sky Bridge 721 překlene údolí Mlýnského potoka ve výšce 95 metrů. Prvním návštěvníkům se podle marketingového ředitele horského resortu Tomáše Drápala otevře na jaře příštího roku.
Vznikne tak další turistický tahák. Visutý most totiž roste nedaleko Stezky v oblacích, ke které vede lanovka. Vyhlídkovou věž z roku 2015 za normálních okolností ročně navštíví statisíce turistů z České republiky i blízkého Polska.
Po přejití lávky mezi vrcholy Slamník a Chlum ve výšce přes tisíc metrů nad mořem čeká návštěvníky ještě naučná stezka s názvem Most času s prvky rozšířené reality. “Hra s deseti naučnými panely se dotýká ochrany přírody i historie. Bude také sledovat životní příběh rodiny z Dolní Moravy na pozadí událostí od roku 1935 do současnosti,” doplnil Drápal.

Kritikům vadí zásah do krajiny
Megalomanská stavba na moravské straně Králického Sněžníku si vyžádá ohromné množství materiálu. Vedle 1030 krychlových metrů betonu to budou lana o celkové hmotnosti 158 tun a 20 tun pomocných konstrukcí. Hlavní lano bude mít průměr přes sedm centimetrů. Dosud nejdelší visutý most na světě měří 516 metrů, stojí u portugalského městečka Arouca.
Podle kritiků stavba představuje negativní zásah do krajiny. Vadil jim ostatně i projekt obří vyhlídkově věže Stezka v oblacích. Vliv na životní prostředí by přitom podle vypracovaného posudku neměl dosáhnout větších rozměrů, protože velikost zastavěné plochy je minimální. Z tohoto posudku také vycházelo zastupitelstvo obce Dolní Morava, které před šesti lety schválilo potřebou změnu územního plánu.
Nespokojenost se nese i mezi místními obyvateli, kterým vadí zátěž způsobená jednorázovými výletníky. Současný starosta obce Richard Novák s těmito pocity souzní. “Tato atrakce je v územním plánu vyznačena dlouho. Dnes bychom se k takové věci stavěli jinak a s daleko větší opatrností,“ uvedl starosta pro server denik.cz.
Odborníci na životní prostředí dlouhodobě upozorňují na nevratné zásahy do krajiny Králického Sněžníku. Visutý most navíc není zdaleka posledním projektem dolnomoravského rekreačního střediska. V plánu je například výstavba hotelů. Na polské straně vrcholu Králický Sněžník navíc v současné době vzniká kontroverzní rozhledna odporující pravidlům ochrany přírody.
Autor: pjk, zdroj:, foto: Rostislav Bartoň
Dolní Morava kupodivu není na Moravě, ale ve východočeském Pardubickém kraji.
Vrchy Slamník a Chlum se kupodivu nacházejí na Moravě, tedy i visutý most mezi nimi. Katastrálně jde o území dříve samostatné obce Velká Morava. Hranice mezi Čechami a Moravou zde vede řekou Moravou. Jinak Pardubický kraj není “východočeský”, je prostě Pardubický a vznikl v roce 2000.
A kam prosím historicky patří samotný pramen řeky Moravy – do Čech nebo na Moravu?
P.S.
O kousek výše nad pramenem Moravy a trochu západněji od vrcholu Králického Sněžníku je trojmezník (Klepáč / Trójmorski Wierch): střecha Evropy – bod, kde se stýkají úmoří Severního, Baltského a Černého moře.
https://www.sneznik.cz/pohori/vodstvo/reka-morava
Blízké Okolí pramene řeky Moravy náleží k Moravě. 🙂 Hranice dál vede korytem řeky a za obcí Dolní Morava se od ní “odpojuje”.
Trochu bych tvrzené poopravil, trojmezník je hraniční kámen v místě, kde se stýkají hranice Čech, Moravy a (dnes polského) Kladska, nachází se ve výšce 1400 m.n.m. Hora Klepáč na styku tří úmoří má vrchol ve výšce 1144 m.n.m. a nejvýše položený ze všech 365 pramenů Moravy je ve výšce 1370 m.n.m.; tento nejvyšší pramen Moravy vyvěrá nesporně na území Moravy, i když dočasně a pouze administrativně na území Pardubického kraje. Kraje, který se tak rozkládá částečně v Čechách a menší částí na Moravě. Pokud máte někdo jiný názor, odůvodněte ho prosím.
Děkuji za opravu – nějak jsem to pomotal. Je to velmi členitá a zajímavá horská oblast.
Historický hraniční trojmezník je jenom 180 m jihozápadně od vrcholu Králického Sněžníku:
https://en.mapy.cz/zakladni?x=16.8476272&y=50.2060311&z=16&l=0
a trojmořský vrchol Klepý/Klepáč se nalézá cca. 7 km jihozápadně od Králického Sněžníku:
https://en.mapy.cz/zakladni?x=16.8268025&y=50.1888542&z=13&l=0
Všechny vrcholy pak jsou vyznačeny zde:
https://www.sneznik.cz/pohori/vrcholy
Jen si tak říkám, že žádný vandrák který si i dovolí v lese rozdělat oheň, nikdy ani vzdáleně nenapáchá tolik škody, jako tito šiřitelé “dobra”!
Krása samá o sobě- stejná jako nová rozhledna na Králickém Sněžníku.
Polacy a Češi přichází o rozum v poslední dobe. Jak dlouho ještě budem dovolovat na znásilňování přírody výstavbou takových pecek jak te zmíněné a ještě té na fotkách v pozadí (stezka v oblacích) jen kvůli lidské pýše a touze po finančním výdělku.
Pro turisty z obchodních center. Na instáči se to bude dobře vyjímat.
Pokud má mít Sky Bridge délku 721 metrů, jistě nebude “natažen” přímo z vrcholů obou hor, Slamníku a Chlumu, ale o něco níže pod nimi, protože vzdálenost mezi vrcholy je jinak přibližně 1100 metrů. Také je třeba vzít v úvahu, že Slamník má vrchol o 114 metrů výše, než Chlum. Bude-li Sky Bridge “natažen” mezi dvěma místy o přibližně stejné nadmořské výšce, jak je patrno z vizualizace, tak to také dokazuje, že nepůjde o trasování z vrcholu na vrchol, ale pouze z hřebene jihozápadní rozsochy Slamníku na rozsochu jihovýchodní, možná na samotný vrchol hory Chlum. I když jde o nesporně o značné zohyzdění krajiny v pohoří Králický Sněžník, naštěstí nenapadlo autory děsivého projektu překlenout největší údolí mezi dvěma hlavními rozsochami samotné pro Moravu kultovní hory s hlavním pramenem řeky, která zemi dala jméno, ale “jen” v sekundární rozsoše kopce Slamník.
Tak tohle už je fakt moc. Chudáci vlekaři, jak je ten covid poškodil…. Asi tu opičárnu postaví z kompenzačních bonusů
Je škoda se smířit s tím, že DM je již definituvne odsouzena k instalaci atrakci. Ještě před pár lety to byl kout přírody, který sloužil skromným dušim, k občerstvení a odpočinku právě od ruchu a shonu tohoto druhu. Tato konkrétní konstrukce je navic ponižující už pro to, že k dosažení ekonomického smyslu musí využít za pilíře výrazné krajiné dominanty, jakou je hřeben Slamnik a Chlum. PS. Vzkaz investorům: jste žabaři, protože lávka Sněžka- Studniční hora by byla jiná frajerina a v Peci p/S by se u KRNAP lehce prosadila, jako odlehčovací dopravní stavba pro ochranu vrcholu Sněžka před záplavou turistů vyvezenych lanovkami z obou stran hřebenu
Jak moc ještě necháme psychopaty hýzdit a ničit přírodu? Doufám, že ta ohavnost brzy sama spadne.
Investor v Dolní Moravě narazil, úřady jsou přísnější
26. července 2022 15:22
Společnost Sněžník, která mohutně investuje do horského resortu v Dolní Moravě, kde letos otevřela 721 metrů dlouhou lávku pro pěší, se chystala příští rok začít stavět kabinovou lanovku a sjezdovku F. Jenže úřady nyní investice zabrzdily.
Zdroj: https://www.idnes.cz/pardubice/zpravy/horsky-resort-lanovka-sjezdovky-lyzovani-sky-bridge-721.A220726_675263_pardubice-zpravy_mvo
HIZEED
FUNNY987
HIZEED