Konec nedůstojné tržnice v synagoze: Město Velké Meziříčí památku převezme

Velké Meziříčí - nová synagoga

Dříve byla pýchou židovské čtvrti ve Velkém Meziříčí. Po válce sloužila jako skladiště a poslední desetiletí dokonce jako vietnamská tržnice. Památkově chráněnou Novou synagogu sice vlastní židovská obec, ta ale na opravu a provoz prostředky nemá. Dneškem by se památce mělo začít blýskat na lepší časy. Nová synagoga ve Velkém Meziříčí mění majitele, bude patřit městu.

O převzetí budovy i s přilehlým pozemkem od Židovské obce Brno do vlastnictví města rozhodli včera zastupitelé města. Smlouvu o převedení synagogy podepíše starosta Alexandros Kaminaras s předsedou Židovské obce Brno Jáchymem Kanarkem dnes.

Začíná dlouholetá cesta k obnově tohoto objektu, který si ji bezpochyby zaslouží. Bereme si na sebe velké břímě, ale jsem přesvědčen, že je naší morální povinností to udělat a navrátit jednomu ze symbolů našeho města důstojnost,“ uvedl starosta města Alexandros Kaminaras.

Stavebně-technický stav budovy umožňuje její využívání k občasným akcím, například výstavám, workshopům, koncertům nebo happeningům, nicméně do budoucna bude nutná její rekonstrukce.

Novogotická Nová synagoga z roku 1868, již dle návrhu architekta Augusta Prokopa postavil Václav Roučka za 25 tisíc zlatých, plnila svůj účel do roku 1940. Po druhé světové válce pak sloužila jako sklad několika subjektů, a to až do roku 1991. V současné době je v ní tržnice s levným asijským zbožím. Ta nyní skončí.

Zdroj: město Velké Meziříčí Foto: Národní památkový ústav, Velké Meziříčí

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*