Kopřivnická Tatra se vrací na Slovensko, zakotví v Trenčíně

Vedení kopřivnické automobilky oznamuje expanzi do Pováží.

Moravská automobilka Tatra Trucks spojená s holdingem Czechoslovak Group (CSG) se vrací na Slovensko. Kopřivnický výrobce nákladních vozů s bohatou historii zřizuje svou dceřinou společnost Tatra Defence Slovakia v Trenčíne. Bude tam vyrábět podvozky, kabiny a některé typy nástaveb na vozidla značky Tatra.

Prostory pod správou Ministerstva obrany Slovenské republiky, ve kterých historicky dlouhodobě sídlil státní vojensko-opravárenský závod, tak čeká nový rozvoj. Společnost Tatra Defence Slovakia tam plánuje v blízké budoucnosti investovat miliony eur a nastartovat výrobu nákladních vozidel Tatra určených pro ozbrojené složky. “Jde o další krok v rámci spolupráce s holdingem Czechoslovak Group, která se se slovenským podnikem podělí o cenné know-how,” oznámila společnost v tiskové zprávě.

Podle vedení Tatry z počátku vznikne minimálně 50 kvalifikovaných pracovních míst s potenciálem dalšího růstu. Investice vytvoří také další synergické příležitosti i pro lokální výrobce specializovaných nástaveb na nákladní vozidla. To přinese mimo jiné zvýšení zaměstnanosti v řádu stovek pracovních míst v regionu Pováží.

Tatra patří na Slovensko

„Tatra jednoznačně patří na Slovensko, vždyť právě v regionu Pováží se dlouhá léta tato nákladní vozidla vyráběla. Jsme proto rádi, že se nám podařilo vrátit tuto legendu do Trenčína,“ uvedl Michal Baláž ze společnosti Tatra Defence Slovakia.

„Podpora rozvoje slovenského obranného průmyslu spolu s vytvářením pracovních příležitostí je jednou z našich priorit. Jsem přesvědčen, že na Slovensku jsou šikovní lidé a specialisti, jejichž odborné kapacity jsou důležitou podmínkou pro úspěšný rozvoj obranného průmyslu. Tuto spolupráci proto vítám,” vyjádřil se slovenský ministr obrany Jaroslav Naď.

Společnost Tatra Defence Slovakia plánuje kromě výroby vybudovat i širokou partnerskou síť slovenských firem vyrábějících specializované nástavby na vyráběná vozidla nebo navázat spolupráci s Fakultou speciální techniky Trenčínské univerzity Alexandra Dubčeka v oblasti duálního vzdělávání studentů.

„Našim cílem je maximalizovat výrobu pro silové složky Slovenské republiky tak, abychom byli pro slovenskou armádu a ministerstvo obrany nejlepší volbou, ať už technikou, podílem výroby na území SR, ale i nabídkou služeb,“ doplnil Baláž.

Příchod značky Tatra na Slovensko vítá i Sdružení bezpečnostního a obranného průmyslu Slovenské republiky. „Vítáme návrat značky Tatra na Slovensko. Slovensku to může přinést kromě růstu regionální ekonomiky a zaměstnanosti i výraznou úsporu nákladů. Například investice do lokálně vyrobeného produktu se v první řadě vrací do státního rozpočtu. Další úsporu vidíme i při následné správě vozového parku, kdy stát může využít na Slovensku vyškolené specialisty,“ vysvětluje prezident sdružení Tibor Straka.

Přečtěte si  Starobrno představilo nový design. Zdůrazňuje regionální pouto

Akciová společnost Tatra Trucks převzala v roce 2013 světoznámou kopřivnickou automobilku, která po změně vlastnické struktury prošla úspěšnou restrukturalizací. Kromě standardizovaných modelových řad vyrábí i speciální nákladní vozidla na míru požadavkům zákazníka. Osmdesát procent produkce automobilky je určeno k exportu. Automobilka Tatra Trucks zaměstnává více než 1000 lidí a dalších více než 600 pracuje v dceřiném podniku Tatra Metalurgie zaměřeném zejména na slévárenství a kovárenství.

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*