Krajům se nelíbí, že stát oddluží jen státní nemocnice. Musíte si pomoct sami, odpověděl ministr

Jiří Čunek Zlín
Jedním z hlasitých kritiků záměru vlády je hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. S ministrem vnitra se už dříve nepohodl kvůli plánu na stavbu krajské nemocnice ve Zlíně.

Krajům se nelíbí oddlužení státních nemocnic v Brně a Praze, které schválila vláda. I krajské nemocnice jsou podle nich v dlouhodobé ztrátě a potřebovaly by oddlužit hlavně s ohledem na další ztráty kvůli opatřením proti šíření koronaviru. Podle ministerstva zdravotnictví by měly kraje podpořit regionální nemocnice s ekonomickými problémy ze svých rozpočtů. Kraje na to ale nemají prostředky.

Vláda v pondělí schválila oddlužení šesti velkých státních nemocnic, dvou v Brně (Fakultní nemocnice Brno a Fakultní nemocnice u sv. Anny) a čtyř v Praze. Mělo by jít o 6,6 miliardy korun jako jednorázový příspěvek na provoz. Nemocnice peníze použijí na úhradu závazků po splatnosti. Zastupitelům krajů se nelíbí, že stát podpoří jen státní nemocnice, nikoliv regionální.

Kraje jsou samosprávné, musejí si pomoct sami

Oddlužením státních nemocnic se zabývali hejtmani i na videokonferenci s ministrem vnitra. “Zřizovatel je zodpovědný za své nemocnice a jejich hospodaření. Tedy stát je zodpovědný za své nemocnice a kraje za své,” komentovala kritiku ze strany krajů vedoucí tiskového odboru ministerstva Renata Povolná. Státní nemocnice podle resortu tvoří páteř zdravotní péče.

“Kraje jsou autonomní jednotky zodpovědné za hospodaření svých nemocnic, v případě ekonomických problémů by tak nemocnice měly podpořit ze svých rozpočtů,” uvedla.

Krajští politici shánějí peníze v Praze

Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek řekl, že jako předseda Komise pro zdravotnictví Rady Asociace krajů dopisem ministra zdravotnictví upozorní na nerovný přístup ke zdravotnickým zařízením. “Jestliže ministerstvo zdravotnictví oddluží své nemocnice, prakticky tím sanuje jejich dluhy ze státního rozpočtu. I naše regionální nemocnice ale mají stejný problém v hospodaření a my chceme, aby stát ke všem přistupoval stejně,” uvedl Čunek.

Jihomoravský radní pro zdravotnictví Milan Vojta sdělil, že je pro každou iniciativu, která pomůže krajským nemocnicím a sejme povinnost sanovat finanční dopady nynější situace z krajského rozpočtu. “Sanovat velké fakultní nemocnice je v současné situaci v zásadě v pořádku, i když se tak děje už poněkolikáté a za jejich ztráty rozhodně nemůže jen covid-19. Pokud by ale padly krajské a městské nemocnice, zhroutí se okamžitě i zbytek, především nemocnice fakultní,” řekl Vojta.

Přečtěte si  Rekonstrukce Zoo Hodonín pokračuje vstupním areálem. V pondělí 2. října bude zcela uzavřena

Podle něj bude zásadní nová úhradová vyhláška. “Musí zajistit, aby současné rezervy zdravotních pojišťoven a navýšené příjmy za státní pojištěnce doputovaly i do nemocnic okresního typu, aby byl odvrácen jejich krach, který je nyní blíž než kdy předtím,” zdůraznil.

Zdroj: ČTK, foto: HOSPITALin

Doporučujeme


1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*