Královna Alžběta navštívila Brno, Charles Hostětín. Připomeňte si archivní záběry

"Jsem ráda, že dnes mohu být na Moravě. Přeji vám rozkvět a úspěšnou budoucnost," zdravila při své návštěvě Brna v roce 1996 královna Alžběta.

Ve čtvrtek 8. září 2022 zemřela ve věku 96 let britská královna Alžběta II. Podle královské rodiny zesnula pokojně a v kruhu nejbližších. Jejím nástupcem se stal princ Charles jako Karel III. Připomeňte si jejich návštěvu Moravy z let 1996 a 2010.

Královna Alžběta navštívila Brno v březnu roku 1996. Jednalo se součást oficiální návštěvy České republiky. V moravské metropoli pobyla zhruba čtyři hodiny. Na letišti v Tuřanech ji vítal tehdejší prezident Václav Havel a primátorka Dagmar Lastovecká.

Elisabeth II. navštívila Novou radnici, Ústavní soud, Besední dům. Krátce se prošla historickým centrem města. Všude ji vítali davy lidí. Brno jí u příležitosti návštěvy darovalo granátový šperk.

Na nádvoří Nové radnice neboli Zemského domu královna pronesla řeč k obyvatelům Brna a celé Moravy. “Jsem ráda, že dnes mohu být na Moravě, v historickém městě Brně, na křižovatce evropského kontinentu. Jménem britskému lidu přeji vám a vašemu městu rozkvět a úspěšnou budoucnost,” popřála tehdy přítomným. Podle pamětníků si návštěvu Moravy výslovně přála.

Připomeňte si návštěvu královny Alžběty na záběrech veřejnoprávní České televize.

Charles obdivoval ekologickou dědinu

Nebyla to přitom jediná návštěva britské královské rodiny na Moravě. V květnu 1991 přijeli princ Charles a lady Diana. Charles opakoval svou návštěvu v listopadu 2000. V březnu 2010 přijel i se svou chotí vévodkyní Camillou.

Před dvanácti lety navíc nenavštívil jen Brno, ale i jednu moravskou obec v podhůří Bílých Karpat. Jednalo se o Hostětín, který je vyhlášen ekologickým hospodařením.

Charles se při návštěvě seznámil se zdejšími projekty šetrnými k životnímu prostředí. Prohlédl si také přehlídku tradičních výrobků z oblasti Bílých Karpat a vystoupení místního folklorního souboru. Diskutoval se zástupci obce, Ekologického institutu Veronika a dalších neziskových environmentálních organizací. Hostětínskými obyvateli byl vřele přijat.

Autor: pjk, foto: archiv

Související články

Přečtěte si  Hledají se Rychlé šípy! Legendární parta se letos skrývá v Brně, Prostějově či Krnově

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*