Křesťané letošní Velikonoce prožijí v izolaci. Na Květnou neděli chce biskup rozeznít zvony

Velikonoce kříže

Mimořádná opatření přijatá v důsledku koronavirové pandemie ovlivní i letošní Velikonoce. Na největší svátek křesťanů zůstanou kostely uzavřené, věřící jej tak oslaví v kruhu svých nejbližších. Duchovní připravují online kázání a bohoslužby. V katolických kostelech na území Brněnské diecéze se na Květnou neděli (letos 5. dubna) v 11 hodin rozezní zvony. K vyzvánění dal pokyn biskup Vojtěch Cikrle, má být výzvou ke společné modlitbě.

Křesťané oslaví Velikonoce mimo kostely

Výjimečná situace související s pandemií koronaviru zásadně ovlivní letošní průběh Velikonoc. Největší svátek křesťanů, při němž se připomíná smrt a vzkříšení Ježíše Krista, věřící oslaví zcela neobvykle mimo kostely, které zůstanou zavřené.

Duchovní křesťanských církví na celé Moravě připravují velikonoční kázání a bohoslužby, které zpřístupní virtuálně na internetu. Věřící se i přes nepříznivou situaci snaží udržet vzájemný kontakt a povzbuzovat se.

Květná neděle symbolicky otevírá takzvaný Svatý či Pašijový týden končící Velikonočním triduem – Velkým pátkem, Bílou sobotou a nedělí Vzkříšení. Květná neděle se spjata s příjezdem Ježíše do Jeruzaléma, kde ho lid vítal palmovými ratolestmi (odtud květná).

Brněnskou diecézi rozezní zvony

Brněnský biskup Vojtěch Cikrle vydal pokyn k vyzvánění v kostelích Brněnské diecéze, která pokrývá jižní část Moravy, na Květnou neděli. Vyzvánění začne v 11 hodin, má být výzvou ke společné modlitbě, která má být gestem sounáležitosti. “Zapomeňme na zlobu, svár, nenávist a všechna zklamání. Snažme se smířit a odpustit si navzájem a obraťme se k Bohu, který je i v těchto chvílích náš milující Otec,” napsal Cikrle.

Podle Cikrleho “koronavirová doba” ukazuje svět křehčí a zranitelnější, než si lidé doposud mysleli, že je. Nikdo neví, jak dlouho pandemie potrvá a jak se bude vyvíjet.

Vojtěch Cirkle Brněnský biskup
Brněnský biskup Vojtěch Cirkle

“Přinesla však už i něco velmi pozitivního – vlnu vzájemné solidarity a nejrůznější formy obětavé služby a pomoci druhým v nasazení lékařů, zdravotních sester, policistů, hasičů, charitních pracovníků, politiků i běžných občanů, kteří nezištně pracují a finančně přispívají pro dobro ostatních. Všem jim za to patří upřímné poděkování,” uvedl Cikrle.

Biskup poděkoval také kněžím, ale i rodinám, které napříč generacemi přijaly nouzová opatření, žijí spolu mnohdy v malém izolovaném prostoru a snaží se hledat nové cesty k sobě navzájem.

Přečtěte si  Dešťová zahrada v Přerově: Zelená oáza s tekoucí vodou potěší i děti

Letošní Velikonoce budou podle biskupa vzhledem k uzavřeným kostelům a zákazu shromaždování neobvyklé. “Po stránce vnější zcela určitě. Jestli po stránce vnitřní, to záleží na každém z nás,” míní biskup.

Autor: pjk, zdroj: Brněnská diecéze, ČTK, foto: Církev.cz, Pixabay

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*