Kroměříž připravuje rekonstrukci budovy kina Nadsklepí

Město začalo z přípravou rekonstrukce budovy, v níž sídlí kino Nadsklepí. Budova je významnou architektonickou a kulturní památkou. Pro místní občany i návštěvníky města je nejen jednou z dominant města, ale také místem, kam jsou zvyklí chodit za zážitky, zábavou a poučením.

V loňském roce nechalo město provést řadu průzkumů, které zmapovaly aktuální situaci objektu, a jejich výsledky byly podkladem pro zpracování investičního záměru. „Cílem investičního záměru je zpracování pokladu pro vypracování dalších stupňů projektové dokumentace pro stavební povolení na rekonstrukcí objektu Nadsklepí. Postupná realizace prací bude prováděna postupně dle finančních možností města,“ řekla Jana Gregorová z odboru regionálního rozvoje.

V loňském roce již proběhla sanace sklepních prostor kina Nadsklepí. Stavbaři odstranili stávající omítky stěn, stropních konstrukcí a kleneb ve všech sklepních prostorách budovy, aby tak spolu s provětráním prostor byla eliminována nežádoucí vlhkost, která měla negativní vliv na stav celé budovy, protože vzlínala do vrchních pater. 

Budova Nadsklepí byla centrem kultury od nepaměti

Budova Nadsklepí, kde dnes sídlí kino organizačně spadající pod Dům kultury, byla postavena v letech 1868 až 1870 nad sklepy s lednicemi právovárečných měšťanů v hradebním příkopě. Původně zde byla restaurace, velký sál ale od počátku sloužil k pořádání koncertů, divadelních představení a bálů.

Nadsklepí tedy bylo od nepaměti kulturním centrem, od roku 1968 slouží jako kino. V roce 2011 město opravilo vnitřní prostory kina a vybudovalo víceúčelový sál vhodný pro koncerty akustické hudby, promítání filmů, další koncertní aktivity i vzdělávací a společenské akce. Projekční technologie kina byla digitalizována, včetně možnosti projekcí ve 3D a přímých přenosů. Vznikl také prezentační sálek, byl upravený vestibul, zázemí a příslušenství.

Autor: red Zdroj a foto: Město Kroměříž

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*