Květná zahrada Kroměříž zve na voňavou návštěvu výstavy kamélií

V pondělí 13. února se po několikatýdenní pauze otevřely dveře Květné zahrady v Kroměříži a kroky návštěvníků zamířily do místních skleníků, které budou až do 5. března (vždy od 9 do 16 hodin) hostit výstavu kamélií s podtitulem Kamélie v evropském umění. 

Autoři se letos zaměřili na historii uměleckých zpracování oblíbených zimních květů od konce 17. století až po začátek století dvacátého. Kamélie se staly námětem botanických kreseb a od 19. století se tyto křehké krásky objevují jak na obrazech mnoha žánrů, tak na četných užitných předmětech. Výstava je doplněna o informační panely a obrazy z paličkované krajky paní Jarmily Tiokové z Brna.

Kamélie si našly své místo i v díle kroměřížského rodáka Maxe Švabinského, jehož 150. výročí narození si letos připomínáme. Kolem tryskající fontánky si můžete prohlédnout mistrova díla a ve speciálním fotokoutku s jeho obrazem Bílé kamélie si pořídit snímek na památku.

Vyfotit se nebo si jen odpočinout a zasnít se můžete v krásných zákoutích s posezením vedle stálezelených keřů, citrusů, palem nebo právě kamélií.

V Květných zahradách jsou kamélie pěstovány již od první poloviny 19. století

První rostlinky kamélie japonské, která původně rostla právě na svazích japonských hor, se do Evropy dostaly nejspíše v 16. století díky portugalským mořeplavcům. Ve sklenících Květné zahrady jsou kamélie pěstovány od první poloviny 19. století. Ve století dvacátém už patřily k největším lákadlům kroměřížské rostlinné sbírky. Jejich kolekce zahrnovala tehdy několik desítek vzrostlých exemplářů v několika odrůdách. Jsou zde zastoupeny stovky červeně, růžově i bíle kvetoucích kamélií. Letos je expozice obohacena také o kamélie ze státního zámku Rájec nad Svitavou. Kromě kamélií začínají ve skleníku rozkvétat i azalky, orchideje, kalina modroplodá nebo kladivník nádherný.

Kamélie začínají nakvétat už před Vánocemi a nejvíce jich kvete v druhé polovině února, kdy se tu tradičně koná jejich výstava. Kromě kamélií se ve sklenících Libosadu daří taky citrusovým keřům. Letos bude úroda obzvlášť bohatá.

Výstavu doplní také doprovodný program, který připravují lektoři a specialisté z Metodického centra zahradní kultury Národního památkového ústavu v Kroměříži. Každou neděli vždy v 11 hodin a ve 14 hodin se konají speciální komentované prohlídky a v sobotu 25. 2. se uskuteční program pro rodiny s dětmi. 

Přečtěte si  Unikátní večer v Olomouci: Muzejní noc otevře i speciální prostory

Přijďte do skleníků Květné zahrady v Kroměříži nasát atmosféru tropů. Čekají tu na vás nejen tyto krásky východu, ale i další květiny, palmy, tryskající fontánky a štěbetající papoušci. 

Autor: red Zdroj a foto: Region Kroměřížsko

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*