Květná zahrada v Kroměříži zůstává státu, církev u soudu definitivně neuspěla

Kroměříž květná zahrada
Květná zahrada je s celým kroměřížským zámeckým komplexem součástí seznamu chráněných památek UNESCO.

Nejvyšší soud České republiky potvrdil rozhodnutí, podle kterého Květná zahrada v Kroměříži zůstává ve vlastnictví státu. Dovolání proti verdiktu podalo Olomoucké arcibiskupství. Žalující strana argumentovala tím, že zahrada tvoří funkční celek s kroměřížským zámkem a Podzámeckou zahradou. Celý komplex je navíc od roku 1998 zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO.

O vývoji kauzy jsme naposledy psali v tomto článku.

Mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka podle veřejnoprávní České televize řekl, že současný stav kauzy ani případné budoucí kroky nebude komentovat s ohledem na to, že arcibiskup Jan Graubner i pomocný biskup a generální vikář Josef Nuzík se léčí z koronavirové nákazy.

Rozdělené perly Moravy

Olomoucké arcibiskupství získalo kroměřížský zámek a Podzámeckou zahradu zpět do svého vlastnictví v roce 2015 v rámci církevních restitucí. Mezi jeho argumenty při žalobě patřilo, že zámek s oběma zahradami, přezdívanými “perly Moravy”, tvoří funkční celek. Celý komplex měl navíc v minulosti vždy jediného vlastníka, nejdříve církev, později stát.

Historický areál Květné zahrady je spojen s novostavbami, které vznikly v době, kdy ji církev nevlastnila. Podle Národního památkového ústavu je nelze vyčlenit, a podle zákona o restitucích je tedy nelze ani vydat. V jedné ze dvou perel Moravy skončily před šesti lety práce za 230 milionů korun spolufinancované evropskými penězi. Díky nim se její část vrátila do své podoby ze 17. století, kdy ji vybudoval olomoucký biskup Karel z Lichtenětejna-Kastelkornu.

Zdroj: Nejvyšší soud, foto: Wikimedia Commons

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*