KVÍZ: Jak znáte chráněná území na Moravě?

Úvodní foto: Jižní Morava.cz

Morava oplývá celou řadu přírodních oblastí, které stojí za to chránit. Od nejcennějších krasových jeskyň po vzácnou horskou krajinu. Jak se v těchto chráněných územích vyznáte? Vyzkoušejte si další z našich kvízů plných zábavy i poučení.

0%

Morava má dosud jediný národní park – Podyjí. Kdy došlo k jeho vyhlášení?

Správně! Špatně!

Ke slavnostnímu vyhlášení Národního parku Podyjí došlo 1. července 1991. Takto chráněná je i navazující rakouská část Podyjí (Thayatal). Národní park představuje rozsáhlejší chráněné území nejvyššího stupně. Část odborníků dlouhodobě usiluje o vyhlášení národního parku i na území Jeseníků.

Jedním z ikonických míst Moravy je Pálava. Kam až dosahuje zdejší chráněná krajinná oblast?

Správně! Špatně!

CHKO Pálava (vyhlášena 1976) nezahrnuje jen nejznámější část Pálavských vrchů nad vodní nádrží Nové Mlýny, ale celou rozmanitou oblast až k hranicím s Rakouskem, včetně například krasové jeskyně Na Turoldu.

Velká Javořina představuje vrchol pohoří, které je zároveň CHKO...

Správně! Špatně!

CHKO Bílé Karpaty (vyhlášena 1980) představuje zejména samotné pohoří na pomezí Moravy a Slovenska, stejně jako část Dolnomoravského úvalu jižně od Strážnice i Vizovické vrchoviny východně od Luhačovic.

Která chráněná krajinná oblast má největší rozlohu?

Správně! Špatně!

CHKO Beskydy (vyhlášena 1973) představuje největší chráněnou krajinnou oblast v celé republice, zahrnuje přes 1160 kilometrů čtverečních na území Moravy a Slezska. Celá oblast se skládá ze čtyř celků: Moravskoslezských Beskyd, Rožnovské brázdy, Vsetínských vrchů a Javorníků. Je to jediná oblast na Moravě, kde se vyskytují velké šelmy – vlk, rys ostrovid, medvěd.

Na pomezí Moravy a Slezska se nachází oblast chránící krajinu kolem jedné řeky...

Správně! Špatně!

CHKO Poodří (vyhlášena poprvé 1991) chrání harmonicky utvářenou krajinu nivy řeky Odry a jejích přítoků. Začíná nedaleko města Odry a zasahuje až na území Ostravy.

Které pohoří zejména chrání CHKO Jeseníky?

Správně! Špatně!

CHKO Jeseníky (vyhlášena 1969) zahrnuje především Hrubý Jeseník a části Nízkého Jeseníku, Hanušovické vrchoviny a Zlatých hor. Část odborníků také dlouhodobě bojuje za vyhlášení národního parku na tomto území na pomezí Moravy a Slezska.

Jak se nazývá chráněná oblast kolem města Litovel?

Správně! Špatně!

CHKO Litovelské Pomoraví (vyhlášena 1990) se nachází mezi městy Mohelnice a Olomouc, přičemž přímo prochází městem Litovel. Chrání přirozeně meandrující tok řeky Moravy a něj navazující komplex lužních lesů.

Která z chráněných oblastí na Moravě je nejstarší?

Správně! Špatně!

CHKO Moravský kras byla vyhlášena již v roce 1956. Chrání celou řadu krasových jeskyní v nejcennější části Moravského krasu. V roce 2019 došlo k jeho rozšíření na nynějších přibližně 97 kilometrů čtverečních. Krajině Moravského krasu se také přezdívá Moravské Švýcarsko.

Jedna chráněná oblast se také nachází na území Českomoravské vrchoviny...

Správně! Špatně!

CHKO Žďárské vrchy (vyhlášena v roce 1970) pokrývají oblast mezi přibližně Žďárem nad Sázavou, Novým městem na Moravě, Hlinskem a Poličkou na pomezí Moravy a Čech. Mezi turisticky nejatraktivnější místa patří Devět skal.

Na Moravě je také celá řada Národních přírodních rezervací. Která z nich se nachází v "Moravské Amazonii"?

Správně! Špatně!

Národní přírodní rezervace chrání významný přírodní prvek na menší ploše. K původnímu vyhlášení národní přírodní rezervace v oboře Soutok v takzvaném Dyjském trojúhelníku došlo již v roce 1949. Důvodem ochrany je zdejší zachovalý lužní les a záplavová louka.

Chráněná území
Výborně!

Vaše znalosti jsou výborné! Poznali jste toho opravdu hodně. 🙂
Dobrá práce!

Vaše znalosti jsou dobré! Víc než polovina správně 🙂
Něco nám uteklo, ale to nevadí!
Na jedničku to nebylo, ale základní přehled máte. 🙂
Nevadí, příště to bude lepší! 🙂
Uf, to bylo docela těžké, co říkáte? Příště to bude určitě lepší. 🙂

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*