Kvíz: jak znáte moravské hudebníky?

Na Moravě působilo a působí spousta známých hudebníků a hudebnic. Každý máme své oblíbené hudební skupiny, skladatele a konkrétní písně. V následujícím kvízu naleznete průřez moravskou hudební tvorbou. Určitě to pro vás nebude těžké, nejedna otázka vás ale může překvapit.

0%

Nejznámější moravský hudební skladatel se proslavil po celém světě. Jak je jmenoval?

Správně! Špatně!

Leoš Janáček se narodil v lašské dědině Hukvaldy na severovýchodní Moravě. Jeho díla byla výrazně ovlivněna moravskou lidovou hudebností. Ve světě je známý především díky svým operám, zejména se jedná o Její pastorkyňu.

Jaké příjmení nosí slavná sourozenecká dvojice, která je jádrem folkové kapely Javory. Hana a Petr...

Správně! Špatně!

Sourozenci Ulrychovi, kteří pocházejí z Brna, spolu působili a působí nejen v Javorech. Vedle divadelních angažmá se například jednalo o kapely Vulkán a Atlantis.

Který moravský hudebník posouvající hranice tradiční folklorní muziky bývá neoficiálně označován titulem "moravský bard"?

Správně! Špatně!

Hudební a skladatelská činnost Jiřího Pavlici je spjata především se souborem Hradišťan z Uherského Hradiště.

V roce 1988 natočila jedna kapela legendární hardrockové album s názvem Velká Morava, které bylo okamžitě cenzurováno. Jak se kapela jmenovala?

Správně! Špatně!

Argema v původní sestavě 80. let patřila mezi respektované hardcorové kapely. Její vrchol přišel právě v době turné Velká Morava a natáčení stejnojmenné desky. Album však záhy zakázal komunistický cenzor, zřejmě i kvůli provokativnímu vzývání Moravy a moravského národa.

A teď z jiného soudku. Znáte název nejznámější moravské dechovky?

Správně! Špatně!

Moravanka Jana Slabáka byla založena v roce 1971. Kapelník Jan Slabák tehdy sehnal 11 profesionálních muzikantů ze Státní filharmonie Brno a dal dohromady dechovou kapelu, která měla v tehdejším Československu veliký ohlas. Moravanka dodnes platí za nejznámější a nejslavnější dechovku nejen na Moravě.

Nedávno zemřela jedna z neslavnějších zpěvaček u nás, trojnásobná držitelka Zlatého slavíka, která pocházela z Brna. Jak se jmenovala?

Správně! Špatně!

Známý moravský písničkář, zpěvák a skladatel čerpá z moravských a slovanských tradic a mytologie. Se svým orchestrem je držitelem dvou cen Anděl. Jmenuje se...

Správně! Špatně!

Tomáš Kočko obdržel hudební cenu Anděl za alba Poplór (2006) a Cestou na jih (2012) v žánru World Music.

Přečtěte si  Na Šumpersku se pohybuje rys z Polska, jeho vypuštění na naše území není v souladu s tuzemskou ochranou přírody

Další známý moravský hudebník pohybující se v žánru World Music a rovněž držitel ceny Anděl spolupracoval mimo jiné s Jitkou Šuranskou, která loni zemřela. Jak se jmenuje?

Správně! Špatně!

Jiří Plocek je mimo jiné i dlouholetým členem skupiny Poutníci.

Na Horňácku se užívá a předává tradiční titul "majstr" pro významné muzikanty. Kdo je nynějším nositelem tohoto titulu?

Správně! Špatně!

Horňácký primáš a "majstr" Martin Hrbáč nedávno s hudebním uskupením Musica Folklorica natočil album odkazující na jeho neoficiální titul.

Mezi současné výrazné populární kapely patří i jedna, jejíž zakládající členové pocházejí z Valašského Meziříčí. Jaký jej její název?

Správně! Špatně!

"Mňága a žďorp" jsou nářečné výrazy a znamenají bláto a staré krámy. Do povědomí se kapela dostala už debutovým albem Made in Valmez, na kterém se objevil hit Hodinový hotel.

Jak znáte moravské hudebníky?
Výborně!

Vaše znalosti jsou výborné! Poznali jste toho opravdu hodně. 🙂
Dobrá práce!
Vaše znalosti jsou dobré, víc než polovina odpovědí správně. 🙂
Něco nám uteklo, ale to nevadí!
Na jedničku to nebylo, ale základní přehled máte. 🙂
Nevadí! 🙂
Uf, to bylo docela těžké, co říkáte? Ale příště to bude určitě lepší. 🙂

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*