Kvíz: Jak znáte politiky z Moravy

Z Moravy pochází celá řada významných a vlivných politiků. Někteří působí jako vzory, jiní jako odstrašující případy – záleží na posouzení. Jak se v nich vyznáte? Vyzkoušejte si další z našich kvízů.

0%

Nejznámějším politikem pocházejícím z Moravy je bezesporu T. G. Masaryk. Kde se narodil?

Správně! Špatně!

Tomáš Masaryk se narodil v roce 1850 v Hodoníně. Jeho matka pocházela z Hané, otec byl Slovák. Významnou část dětství prožil v Čejkovicích. Masaryk se do politiky zapojil už před první světovou válkou. Vystudoval filozofii a sociologii. Působil jako výrazná, byť poněkud solitérská osobnost pokrokově-liberální části české národovecké politiky. Po vzniku Československa se stal jeho prvním prezidentem.

Nechvalně proslulou osobností se stal komunistický předák moravského původu Klement Gottwald. Kde se narodil on?

Správně! Špatně!

Klement Gottwald se narodil v roce 1896 v Herolticích nedaleko Vyškova jako nemanželský syn zemědělské dělnice Marie Gottwaldové. Místo narození v Dědicích je podle historického výzkumu smyšlené. V mládí se zapojil do komunistického hnutí a stal se jeho vůdčí osobou. Po komunistickém převratu a abdikaci Edvarda Beneše se stal československým prezidentem.

Mezi československými prezidenty komunistického režimu figuruje ještě jeden muž moravského původu...

Správně! Špatně!

Ludvík Svoboda se narodil v roce 1895 v obci Hroznatín nedaleko Třebíče. Za první světové války se přidal k ruským legiím, zúčastnil se bitev u Zborova, Bachmače i bojů o transsibiřskou magistrálu proti bolševikům. Za druhé světové války uprchl přes Polsko do Sovětského svazu, kde založil samostatnou československou jednotku. Po abdikaci Antonína Novotného byl v roce 1968 zvolen prezidentem republiky, abdikoval v roce 1975.

Jak se jmenoval poslední moravský zemský prezident, zavražděný nacisty?

Správně! Špatně!

Nedlouho po svém nástupu do funkce zemského prezidenta byl Jaroslav Mezník v rámci tzv. heydrichiády zatčen Gestapem a uvězněn v Kounicových kolejích, kde byl také zastřelen poté, co se vyklonil z okna cely. Úřad zemského prezidenta poté již nikdy nebyl obsazen, v roce 1949 došlo k úplnému zlikvidování moravské samosprávy komunistickým režimem. Jeho synem byl významný moravský historik téhož jména.

V čele snah o obnovu samosprávného postavení Moravy stanul po listopadu 1989 Boleslav Bárta. Kde došlo k jeho tragickému úmrtí?

Správně! Špatně!

Boleslav Bárta patřil mezi významné dětské psychology. Dlouhodobě usiloval o obnovení moravské samosprávy, stal se prvním předsedou Hnutí za samosprávnou demokracii – Společnosti pro Moravu a Slezsko. K jeho úmrtí došlo 31. května 1991 ve slovenských Budmericích v době jednání o státoprávním uspořádání Československa. Již předtím trpěl podlomeným zdravím. U příležitosti třicátého výročí jeho úmrtí bude odhalena pamětní deska na budově dětské psychologické poradny na Zachově ulici v Brně, kterou spoluzaložil.

Přečtěte si  Do důchodu v 10 letech. Také na policejní psy čeká zasloužený odpočinek

Mezi předsedy vlády po roce 1989 se objevila řada politiků moravského původu. Odkud pochází Bohuslav Sobotka?

Správně! Špatně!

Bohuslav Sobotka pochází z Telnice na Brněnsku, rodina se později přestěhovala do Slavkova u Brna. Nedlouho po Listopadu 1989 vstoupil do sociální demokracie. Mezi lety 2014–2017 působil jako předseda vlády.

Další bývalý předseda vlády Mirek Topolánek se hrdě hlásí ke svému valašskému původu. Kde se narodil?

Správně! Špatně!

Mirek Topolánek se od 90. let angažoval v Občanské demokratické straně. Mezi lety 2006–2009 stanul v čele vlády ČR, toto období je známo řadou politických afér.

Se Vsetínem je spjatý také další premiér Petr Nečas. Ten však pochází z jiného moravského města...

Správně! Špatně!

Topolánkův stranický kolega setrval ve funkci předsedy vlády od roku 2010 do roku 2013, kdy podal demisi v souvislosti s takzvanou kauzou Nagyová.

Politik z Moravy také získal funkci předsedy Poslanecké Sněmovny. Kde má původ Radek Vondráček?

Správně! Špatně!

Radek Vondráček je celoživotně spjatý s Kroměříží. Předsedou Poslanecké sněmovny byl zvolen v roce 2017. Otevřeně se hlásí k Moravě a na svém předsednickém místě má umístěnu moravskou vlajku.

Moravský původ má dokonce primátor Prahy. Znáte místo narození Zdeňka Hřiba?

Správně! Špatně!

Zdeněk Hřib se narodil ve Slavičíně, vyrůstal ve Zlíně. Do Prahy se přestěhoval za studii lékařství. Po komunálních volbách v roce 2018 se stal pražským primátorem.

Politici z Moravy
Výborně!

Vaše znalosti jsou výborné! Poznali jste toho opravdu hodně. 🙂
Palec hore!
Vaše znalosti jsou dobré, víc než polovina odpovědí správně. 🙂
Něco nám uteklo, ale to nevadí!
Na jedničku to nebylo, ale základní přehled máte. 🙂
Nevadí, příště to bude lepší! 🙂
Uf, to bylo docela těžké, co říkáte? Ale příště to bude určitě lepší. 🙂

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*