KVÍZ: Jak znáte rozhledny na Moravě?

Morava je země rozhlednám zaslíbená. Najdete je skoro na každém významnějším kopci. Některé z nich stojí opravdu za to navštívit. Znáte tu nejvyšší? A co nejstarší? Vyzkoušejte si své znalosti v dalším z našich kvízů plných zábavy a poučení.

0%

Poznáte nejstarší rozhlednu na Moravě? Jak se jí říká?

Správně! Špatně!

Minaret na břehu Zámeckého rybníku v Lednicko-valtickém areálu představuje budovu malé mešity s věží (minaretem) vysokou 62 metrů. Postavena byla na popud knížete Aloise I. z Lichtenštejna v duchu architektonického romantismu v letech 1797–1804. Je tak nejstarší rozhlednou na Moravě.

Znáte nejstarší kamennou rozhlednu na Moravě? Kde ji najdete?

Správně! Špatně!

Rozhledna Babylon stojí mezi Kladeruby nad Oslavou a Kramolínem na západní Moravě. Postavena byla roku 1831 na popud hraběte Jindřicha Viléma III. Haugwitze, tehdejšího majitele náměšťského zámku. Rozhledna v empírovém slohu na vrchu Zeleného kopce dosahuje 24,5 metrů a je z ní dobrý výhled na moravskou část Českomoravské vrchoviny.

Nejvyšší rozhlednu Moravy není třeba představovat. Jak vysoký je vysílač na Pradědu?

Správně! Špatně!

Vrchol vysílače a rozhledny na Pradědu zároveň představuje nejvyšší umělý bod Moravy i celé republiky (1637 m. n. m.). Na vrcholu Pradědu dříve stála kamenná rozhledna z roku 1912, která po druhé světové válce zchátrala a později se zřítila.

Nejnavštěvovanější rozhledna se nachází na moravské straně Králického Sněžníků. Jak se nazývá vyhlídka, která je součástí rezortu Dolní Morava?

Správně! Špatně!

Stezka v oblacích je vyhlídková konstrukce pod vrcholem Slamníku. Turisticky atraktivní objekt s výškou 55 metrů vznikl v roce 2015. Ročně jej navštíví statisíce lidí. Nedaleko má také vzniknout nejdelší visutý most na světě.

Kde najdete nejspirálovitější rozhlednu na Moravě?

Správně! Špatně!

Stezka nad vinohrady byla vybudována v roce 2018 na Kobylím vrchu nedaleko Pálavy. Díky nakloněné rovině, která nahrazuje schody, je jednou z mála rozhleden přístupných pro starší nebo handicapované, případně pro maminky s kočárky.

Přečtěte si  Celostátní festival základních uměleckých škol probíhá od neděle ve Veselí nad Moravou. Účastníky podpoří zakladatelka festivalu Magdalena Kožená

Nejmalebnější moravskou rozhlednu najdete u Rožnova pod Radhoštěm. Jaké nese jméno?

Správně! Špatně!

Rozhledna nese jméno po slavném architektu Dušanu Jurkovičovi, který je autorem stavebních plánů. Dokončena byla až dlouho po jeho smrti v roce 2011. Původně měla stát na kopci Brdo u obce Brňov, nakonec byl vybrán Karlův kopec u Rožnova pod Radhoštěm.

Morava má také svou nejfuturističtější rozhlednu. Kde ji najdete?

Správně! Špatně!

Tento futuristický objekt se nachází nedaleko obce Salaš v Chřibech. Postavena byla v roce 2015 a dosahuje výšky 21 metrů

Tato kamenná rozhledna klame vzhledem. Kdy byla postavena?

Správně! Špatně!

Nejmladší kamenná rozhledna na Moravě je z roku 2004. Z vyhlídky vysoké 24 metrů lze vidět až na Malou Fatru. Zároveň se jedná o první kamennou rozhlednu na území České republiky od 30. let minulého století.

Tato rozhledna nedaleko Pálavy vyrostla hned vedle novodobé kapličky. Jaké jméno nese?

Správně! Špatně!

Rozhledna Dalibor na vrchu Kalvárie u obce Zaječí vyrostla v roce 2012, pět let po postavení vedlejší kaple svatého Urbana. Z vyhlídkové plošiny je pěkný výhled na Pálavu i do širšího okolí.

Jedna z nejmladších moravských rozhleden se nachází na vrchu Holedná, ihned si získala velkou oblibu. Na území kterého města ji najdete?

Správně! Špatně!

Rozhledna na Holedné získala cenu Rozhledna roku 2021.

Rozhledny
Výborně!

Vaše znalosti jsou výborné! Poznali jste toho opravdu hodně. 🙂
Palec hore!

Vaše znalosti jsou dobré, víc než polovina odpovědí správně. 🙂
Něco nám uteklo, ale to nevadí!
Na jedničku to nebylo, ale základní přehled máte. 🙂
Nevadí, příště to bude lepší! 🙂
Uf, to bylo docela těžké, co říkáte? Ale příště to bude určitě lepší. 🙂

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*