KVÍZ: Jak znáte slavné bitvy na Moravě?

Úvodní foto: Projekt Austerlitz

Morava ve svých dějinách zažila mnoho slavných, ale i tragických bitev. Znáte ty nejvýznamnější? Vyzkoušejte si další z našich kvízů plných zábavy i poučení.

0%

Bitva u Slavkova představuje bezesporu nejslavnější vojenský střet na území Moravy. V kterém roce se odehrála?

François Gérard: Bitva u Slavkova
Správně! Špatně!

K jedné z nejvýznamnějších bitev napoleonských válek došlo 2. prosince 1805 v prostoru jihovýchodně od Brna a západně od Slavkova. Skončila slavným vítězstvím armády francouzského císaře Napoleona.

Bitva u Slavkova se také přezdívá "bitva tří císařů"? O které císaře se jednalo?

Antoine-Jean Gros: Setkání Napoleona a císaře Františka u Spáleného mlýna
Správně! Špatně!

Francouzský císař Napoleon totiž v bitvě porazil spojeneckou armádu rakouského císaře Františka I. a ruského cara Alexandra I. Celkově měly armády přes stotisíc mužů. Drtivé vítězství v Bitvě u Slavkova představovalo vrcholný moment Napoleonovy moci.

Bitva u Slavkova nebyla jedinou bitvou napoleonských válek na území Moravy. Další se odehrála u města...

Friedrich Wilhelm Allmande: Scéna z bitvy u Znojma
Správně! Špatně!

K bitvě u Znojma došlo mezi 10. a 11. červencem 1809. Napoleon v ní porazil rakouskou armádou pod velením arcivévody Karla Ludvíka Habsburského, což vedlo k ukončení války s Rakouskem, které chtělo využít Napoleonovy zaneprázdněnosti ve Španělsku.

Mezi slavné kapitoly vojenských dějin Moravy patří obléhání Brna Švédy. Jak dlouho trval heroický odpor občanů města?

Hieronymus Benno Bayer, Hans Jörg Zeiser: Veduta z obléhání Brna Švédy v roce 1645
Správně! Špatně!

Obléhání Brna trvalo od 3. května do 23. srpna 1645. Brněnská posádka pod velením Louise Raduita de Souches, tvořená 500 vojáky a asi tisícovkou obyvatel Brna, ubránila město proti 28 tisícům vojáků generála Lennarta Torstensona. Úspěšná obrana přispěla k tomu, že se Brno definitivně stalo metropolí Moravy na úkor dobyté Olomouce.

S obdobím třicetileté války také souvisí bitva na jihu Moravy, ve které moravské stavy porazily císařskou armádu. Kde se odehrála?

Správně! Špatně!

V bitvě u Dolních Věstonic (5. srpna 1619) se střetly vzbouřené moravské stavy s císařskou armádou. Moravané pod velením Fridricha z Tiefenbachu porazili početnější armádu císařských, kterým velel Jindřich Duval Dampierre.

Nejen Brno, ale i Olomouc zažila slavnou obranu. Kdo neúspěšně oblehl Olomouc v roce 1758?

Plán olomoucké pevnosti z roku 1757
Správně! Špatně!

K obléhání Olomouce došlo mezi květnem a začátkem července roku 1758, kdy pruský král Fridrich II. zahájil tažení na Moravu v rámci sedmileté války. Byl ale překvapen novým opevněním města a silným odporem obránců. Po neúspěšném obléhání pruský odtáhnul zpět do Pruska.

S obléháním Olomouce souvisí bitva, která předznamenala výsledek obléhání. U kterého města nebo obce se odehrála?

Siegmund L’Allemand: Ernst Gideon von Laudon
Správně! Špatně!

V bitvě u Domašova (30. červen 1758) rakouská armáda pod vedením generála Laudona zničila obrovský konvoj se zásobami pro pruské oblehatele.

Bitva u Loděnic představuje jeden z mála přímých střetů mezi Čechy a Moravany. Kdy k bitvě došlo?

Správně! Špatně!

Bitva u Loděnice se odehrála v prosinci roku 1185 poblíž moravské obce Loděnice východně od Moravského Krumlova. Jednalo se o jeden ze střetů v rámci přemyslovských dynastických sporů, který byl ale význačný tím, že se v něm proti sobě stály hotovosti z Čech a Moravy. Výsledek bitvy také předznamenal budoucí postavení Moravy v přemyslovské doméně.

Také v moderní době můžeme najít slavné bitvy. Jednou z nich byla heroická obrana Czajankových kasáren československými vojáky proti přesile německých okupantů. Kde se kasárna nacházela?

Správně! Špatně!

Bitva o Czajankova kasárna se odehrála 14. března 1939 v Místku (dnes Frýdek-Místek). Šlo o jediný známý výraznější boj československých vojáků s německou armádou při obsazování zbytku Čech a Moravy v březnu 1939.

Která bitva na konci druhé světové války bývá označována za největší tankovou bitvu na Moravě?

Správně! Špatně!

Bitva u Ořechova proběhla ve dnech 18. až 24. dubna 1945 v prostoru současné obce Ořechov nedaleko Brna v rámci bratislavsko-brněnské operace. D oboje se zapojilo přes šedesát tanků.

Slavné bitvy
Výborně!

Vaše znalosti jsou výborné! Poznali jste toho opravdu hodně. 🙂
Dobrá práce!

Vaše znalosti jsou dobré! Víc než polovina správně 🙂
Něco nám uteklo, ale to nevadí!
Na jedničku to nebylo, ale základní přehled máte. 🙂
Nevadí, příště to bude lepší! 🙂
Uf, to bylo docela těžké, co říkáte? Příště to bude určitě lepší. 🙂

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*