KVÍZ: Nejznámější pevnosti na Moravě

Morava v historii zažila řadu válečných ohrožení. Není proto divu, že tu minulost zanechala nejednu pevnost, ať už z dávných věků, nebo moderní doby. Jak se v nich vyznáte? Vyzkoušejte si další z našich kvízů plných zábavy i poučení.

0%

Za vůbec nejstarší pevnosti na Moravě lze považovat římské tábory z 2. století. Kde se nacházel ten nejznámější?

Správně! Špatně!

Starořímský vojenský tábor u Mušova na jihu Moravy měl pravděpodobně funkci stabilní pevnosti. Sloužil jako opěrný bod Římanů na barbarském území v době markomanských válek. Přechodné římské tábory byly objeveny také na Starém Brně či v Jevíčku.

Během středověku sloužily vybrané hrady jako zemské pevnosti. Tato byla přechodně i sídlem moravského markraběte...

Správně! Špatně!

Zemská pevnost bylo označení hradu, který sloužil jako opěrný dob zemské obrany. Zpravidla patřil zeměpánovi, na Moravě markraběti. Původně gotický hrad Špilberk byl v druhé polovině 17. století přestavěn na mohutnou barokní pevnost. Její kasematy navíc sloužily od konce 18. století jako obávané vězení, kam putovali političtí vězni z celé monarchie.

Jako zemská pevnost sloužil i tento hrad, který nebyl nikdy dobyt. Poznáte?

Správně! Špatně!

Pernštejn se vyznačuje zachovalým gotickým charakterem, byť v průběhu staletí došlo k několika stavebním úpravám. Hrad odolal všem obléháním. K nejtěžšímu došlo v roce 1645, kdy jej neúspěšně obléhali Švédové. Během ostřelování například zničili část Hranolové věže.

Pevností se mohla stát i celá města. Jako třeba Olomouc, která v polovině 18. století slavně odolala...

Správně! Špatně!

Opevnění města Olomouce se začalo systematicky budovat v závěru třicetileté války, k čemuž přispělo i ničivé dobytí historické moravské metropole Švédy. Barokní bastionová pevnost byla dokončena v roce 1757. Rok na to Olomouc oblehl pruský král Fridrich II. Veliký. Obléhání jednou z nejmocnějších armád tehdejší Evropy ale bylo neúspěšné a Prusové za dva měsíce odtáhli. Na konci 19. století došlo k postupnému zbourání opevnění, byť některé jeho významné součásti jsou k vidění dodnes.

Pevnosti budovala i první Československá republika. Na jihu Moravy se dochoval celý areál opevnění. Kde byste ho našli?

Správně! Špatně!

První republika budovala hraniční opevnění proti útoku nacistického Německa v druhé polovině 30. let. Kvůli postoupení pohraničí v důsledku Mnichovské smlouvy nedošlo k jeho vojenskému využití. V krajině lze dodnes vidět dochované objekty i celé pevnostní areály – jako například ten na území obce Šatov, který je ve správě brněnského Technického muzea.

Přečtěte si  Jihomoravští policisté mají nové posily. Do služby se hlásí Cezar, Vinnetou a Garant

Další areál československého opevnění se dochoval ve Slezsku. Kde se nachází?

Správně! Špatně!

Areál československého opevnění Hlučín-Darkovičky je od roku 1992 součástí Slezského zemského muzea. Tvoří jej tři pěchotní sruby a jeden lehký objekt. Další dochované objekty čs. opevnění se nachází například v Bohumíně (U šedé vily, Na trati, Odra).

Pevnostmi svého druhu byly tajné podzemní továrny z doby nacistické okupace. Jedna z největších na Moravě se nacházela v jeskyni Moravského krasu...

Správně! Špatně!

V krasové jeskyni vznikla během nacistické okupace podzemní továrna s krycím názvem Dinar. Vězni z koncentračních táborů zde vyráběli části leteckých motorů.

Podzemní továrna vznikla dokonce i v tunelech rozestavěné trati mezi Tišnovem a Křižanovem. Jaký nesla název?

Správně! Špatně!

Původní závod dolnorakouský Wiener Neustadter Flugzeugwerke byl v roce 1943 přestěhován do rozestavěných tří tunelů na trati Brno–Německý Brod (u obcí Dolní Loučky, Lubné a Níhov). Vyráběly se zde stíhačky Messerschmitt Bf 109.

V budování vojenských pevností pokračoval i komunistický režim. Příkladem je bunkr v obci Mokrá-Horákov na Brněnsku. Jaká byla jeho funkce?

Správně! Špatně!

Komunistický režim vybudoval v 70. a 80. letech systém přísně utajených protiletadlových raketových základem kolem Brna. Jednou z nich byl areál v obci Mokrá-Horákov, který je dnes součástí zábavního parku.

Komunisté také dbali na budování protiatomových krytů. V jednom z nich dnes sídlí svérázná restaurace s možností ubytování. Kde byste ho našli?

Správně! Špatně!

Pevnosti
Výborně!

Vaše znalosti jsou výborné! Poznali jste toho opravdu hodně. 🙂
Dobrá práce!

Vaše znalosti jsou dobré, víc než polovina odpovědí správně. 🙂
Něco nám uteklo, ale to nevadí!
Na jedničku to nebylo, ale základní přehled máte. 🙂
Nevadí, příště to bude lepší! 🙂
Uf, to bylo docela těžké, co říkáte? Ale příště to bude určitě lepší. 🙂

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*